V tomto období to může vypadat, že se vývoj vašeho dítěte trochu zpomalil. Je tomu tak především z toho důvodu, že se dítě psychicky i fyzicky připravuje na své první krůčky. V tomto období obvykle dochází k tomu, že se miminko z fáze plazení dostává do fáze lezení po čtyřech. Některé děti však období lezení úplně přejdou a vývoj rovnou přeskočí k chození. Podle názoru některých odborníků to však z hlediska fyzického vývoje není úplně správné. Především proto, že lezením se přirozeně posiluje střed těla.

Vaše dítě již pravděpodobně začíná prozkoumávat své okolí, je poměrně mrštné a rychlé. Z toho důvodu je zapotřebí, abyste důkladně zabezpečila veškerá místa, kde by si vaše ratolest mohla ublížit. Je vhodné zalepit veškeré zásuvky, rohy nábytku olepit chrániči a zabezpečit také schodiště, které bývá pro děti obzvlášť oblíbeným místem k průzkumu. Další možností je naučit své dítě bezpečně scházet (nebo spíš slézt) ze schodů a vyšplhat do schodů. V takovém případě zabránu nebudete potřebovat. I tak byste měla mít svou ratolest stále pod kontrolou.

Bezpečně bude zvládat dlouhodobé sezení, a to dokonce i na židli. Další věcí, kterou vás bude vaše děťátko pravděpodobně zaměstnávat neustálé vyžadování pozornosti a touha si hrát. Děti v tomto období bývají velmi komunikativní a většinou si vesele žvatlají a koketují. Mezi jejich oblíbené hry bude v tomto období nejspíš patřit „na schovávanou, na honěnou nebo na chytanou“.

Dále objeví kouzlo schovávání předmětů a zasazování jednoho do druhého. Pokud si své drahocennosti bezpečně nezajistíte (a nebude zrovna dávat pozor), můžete je snadno nalézt na místech, kde byste je nejspíš nečekala.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na