Když chceme zhubnout, mnohdy hledáme nejrůznější diety a pátráme, jaký konkrétní přístup by nám mohl vyhovovat. I když podle názvu článku si můžete hned říci, že to je tedy nějaké divné – přece spolu nesouvisí stravování a krevní skupina člověka, ale pravdou je, že dieta je založena na čistě vědeckém základu. Možná vám přinese inspiraci v tom, co ve svém jídelníčku upřednostnit.

Odlišení „dobrého“ a „zlého“

Základní funkcí imunitního systému je odlišení toho, co je našemu tělu vlastní nebo prospěšné a cizí neboli škodlivé. Struktury, které jsou za toto odlišení zodpovědné, se označují jako antigeny. Mimo jiné se nachází i v krvi a liší se dle jednotlivých krevních skupin. Když dojde k průniku cizích látek do těla, shlukují se kolem nich a způsobí jejich likvidaci. Některé potraviny právě vedou ke shlukování krvinek pouze určitých krevních skupin. Na stejné potraviny tedy buňky reagují odlišně dle krevní skupiny člověka. To je základní myšlenkou diety – v závislosti na krevní skupině nám některé potraviny prospívají, jiné zcela naopak.

Rozeznáváme čtyři krevní skupiny: A, B, AB a 0. V dospělosti již lidé obvykle vědí, kterou mají, jelikož absolvovali různá vyšetření. Pokud by tomu však tak nebylo, je možné nechat si ji zjistit po odebrání vzorku krve u praktického lékaře.

Pěstitelé

Lidé s krevní skupinou A mají jako základ stravy zejména to, co pochází z rostlin. V jídelníčku by měli mít hojně zastoupené luštěniny, zeleninu nebo semínka. Naopak pro ně není nutná častá konzumace masa, vajec a plnotučného mléka. S potravinami živočišného původu obecně nejsou velcí kamarádi. Z masa je lepší dát přednost konzumaci ryb.

Kočovníci

            Naopak, lidé s krevní skupinou B mají maso jako základní složku svého jídelníčku. Doporučuje se zejména maso jehněčí, skopové, králičí nebo ryby. Mohou bez omezení mléko a vejce. Menší zastoupení se hodí u ořechů, semínek a výrobků z pšenice.

Lovci

Pokud máte krevní skupinu 0, můžete mít predispozice k poruchám funkce štítné žlázy. Z tohoto důvodu bývá doporučována častá konzumace mořských ryb. Hojně můžete mít v jídelníčku zastoupeno libové maso, naopak uberte v množství vajec, mléčných výrobků, ale také lepku.

Skupina AB – od každého něco

Může vás samozřejmě napadnout, co je doporučováno pro krevní skupinu AB. Jedná se o smíšení dříve popsaných kočovníků a pěstitelů. Shodně jako u skupiny B je v jídelníčku hojně doporučováno maso, prospěšný je i příjem vajec a mléčných výrobků. Naopak nevhodná jsou semínka, ořechy, ale i kukuřice a vše, co se z ní vyrábí.

Možná jste se poznali v nastíněných preferencích ve stravě, možná ne. Můžete však vyzkoušet se na pár dní zařídit dle toho, co by mělo být přirozené pro lidi s vaší krevní skupinou, a sami uvidíte, jak se budete cítit. Nelze sice očekávat, že během pár dní vám ubydou veškeré nadbytečné kilogramy, můžete si však osvojit zvyky, které pro vás budou do budoucna prospěšné, a hubnutí bude pak snazší.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno