Učíte své děti správně hospodařit s penězi nebo se dopouštíte chyb, jako polovina všech dotázaných rodičů? Naučte dítě vážit si peněz a zábavnou formou je naučte jejich hodnotu. Dokud je čas!
Děti berou peníze jako samozřejmost
Většina dětí bere peníze jako samozřejmost a vůbec nechápou, jak těžké je bankovky vydělat. Obvykle dostávají od příbuzných na jejich věk až přehnaně velké kapesné, které mohou utratit za zbytečnosti. Podle průzkumů více jak polovina rodičů neučí své potomky hospodařit s penězi tak, aby si vážily i desetikoruny.
Kapesné dávejte pravidelně
Více jak padesát procent dotázaných rodičů přiznalo, že svým potomkům dávají kapesné nepravidelně. Děje se tak ve chvíli, kdy jedou na výlet nebo si chtějí něco koupit. Takové jednání je přitom podle odborníků finanční anarchie, která nemá se správným přístupem k penězům nic společného. Podobné jednání může vést v dospělosti k nezodpovědnosti a snadnému zadlužování se.
Podívejte se na 7 rad, které naučí vaše děti správně hospodařit
- Dávejte svému dítěti kapesné od školního věku. Naučí se tak hospodařit i s malým množstvím peněz. Pro děti na prvním stupni se hodí vyplácet kapesné jednou za týden. Dětem od druhého stupně pak stanovte výplatní den na jeden konkrétní den v měsíci. Klidně můžete výplatní den stanovit ten váš.
- Zaměřte se na výši kapesného. Dítěti v první třídě dávejte 10 korun týdně, ve druhé třídě 20 korun atd. Na druhém stupni pak mohou děti dostávat kapesné kolem 500 korun, samozřejmě suma závisí na finančním rozpočtu rodiny a na místě, kde dítě žije. Na střední škole se pak doporučuje kapesné kolem 700-900 korun měsíčně a na vysoké kolem 1000 korun.
- Systém vyplácení kapesného by měl být vždy motivující. Pokud dítě doneslo dobré školní výsledky nebo odpracovalo doma více práce, může dostat odměny navíc. Pozor však na to, abyste dítě nakonec nemotivovali jen penězi.
- Založte dítěti účet hned ve chvíli, kdy je náctileté. Přístup k internetovému bankovnictví naučí dítě to, co se ve škole nikdy nenaučí a dostane tak praktickou školu do života, která je k nezaplacení. Využívání bankovního účtu naučí dítě hospodařit i s imaginárními penězi. Díky tomu bude vědět, že musí počítat, i když opravdové bankovky z peněženky nezmizí.
- Naučte děti spořit. Pokud už má dítě internetové bankovnictví, zařiďte mu spořicí účet, kam si bude moci samo vkládat naspořené peníze. Další dobrou pomůckou je staré dobré prasátko. Chce si koupit novou hračku nebo později mobil či tablet? Pak se nenabízí nic lepšího, než aby si polovinu našetřilo a zbytek doplatíte vy.
- Děti nikdy nedotujte. Pokud si své kapesné utratí, nikdy nedávejte peníze navrch. Zvláště středoškoláci mají problém vyjít s penězi, pokud musí z kapesného hradit třeba dopravu. Naučte je proto hned z kraje, aby si daly peníze na cestu nebo na stravné stranou a zbytek si pak utratily dle svého uvážení. Maximálně můžete půjčit, ale o to méně kapesného dostanou v následujícím měsíci.
- Mluvte před dětmi o rodinném rozpočtu. Zvláště u starších dětí se nebojte mluvit o svém rodinném rozpočtu nahlas. Chystáte se v nejbližších měsících koupit nový spotřebič nebo hodnotnější věc? Své plány říkejte před dětmi tak, aby pochopily, že nejdříve musíte na danou věc našetřit. Nesmí nikdy získat pocit, že peníze se sami od sebe vybírají z bankomatu automaticky.
Více článků najdete na portálu mamci.cz