Je těžké říci jaké množství cukrů, ale jedno je stoprocentní, sladkosti jsou úplně zbytečné, neobsahují žádné minerály, vitamíny, nebo jiné živiny.

Dětem se do prvního roku života nedoporučuje přidávat ani cukr, ani sůl. Mléko podávané dětem obsahuje mléčné cukry, takže je úplně normální, že dítě upřednostňuje sladké chutě.

Na trhu existuje celá řada sladkostí. Důležité je mít přehled o tom, kolik má vaše dítě cukru a naučit jej objevovat jiné chutě v jídle.
Cukr je velmi návykový, proto vždy raději sáhněte pro zdravou alternativu sladkostí. Tou je například chutné a zralé ovoce.
Pozor, cukry jsou také přidávány do mnoha nápojů, proto raději dítěti nabídněte neslazené mléko, nebo zředěné 100% ovocné šťávy bez přidaného cukru.

Jsou nějaké zdravotní účinky při větším užívání cukru?

Každodenní vysoký příjem cukru může způsobit, že vaše dítě bude rozhořčené a podrážděné.

Je to způsobené hladinou cukru v krvi, která po několika hodinách rychle klesá dolů.

I obyčejný cukr nese svá rizika

  • Zubní kaz
  • Vznik nadváhy a obezity, která časem vede k diabetu druhého typu a k onemocnění srdce v pozdějším věku.
  • Hyperaktivita
  • Dítě bude plačtivé a bude žádat o sladké věci.

Jaké volit cukry?

  • Bílý cukr ve stravě dítěte je nevhodný, obsahuje takzvané prázdné kalorie. Poskytuje energii, ale jen krátkodobou a neobsahuje žádné živiny.
  • Hnědý cukr je o něco vhodnější. Dodá energii a má v sobě ukryté některé minerály jako jsou železo, draslík a sodík.
  • Některé maminky rády používají med místo rafinovaného cukru, aby podpořily chuť jídla a pití.
  • Pravý med má několik minerálů a vitamínů, včetně železa. Med je velmi dobrou volbou, jak dítěti osladit například kaše, ale pozor, med je alergen a je vhodný pro děti starší jednoho roku.

Jaké sladkosti a dezerty by mé batole nemělo jíst

Je dobré neodpírat dítěti dezerty a sladkosti, ale dávat je s velkým rozumem a rozvahou.

V dnešní době je velký výběr sladkých pochutin, a proto by bylo dobré vědět, které z nich jsou poměrně zdravé a kterým se raději vyhnout.

Sladkosti, kterým se vyvarovat, nebo přesunout na zvláštní příležitosti

Bonbóny a lízátka jsou tvrdé bonbóny, které se v ústech dlouho rozpouští, takže zuby jsou vystavené cukrům po dlouhou dobu a zvyšují riziko vzniku zubního kazu. Díky tvrdé konzistenci se je velké nebezpečí vdechnutí.

Čokoláda je velmi nevhodná pro batolata z důvodů kofeinu, který je obsažen v těchto dětmi milovaných pochutinách.
Takže, nevhodný pro batolata.

Gumoví medvídci a ostatní želé bonbóny jsou tou nejhorší volbou pochutin pro batolata. Želé se také v ústech rozpouští velmi pomalu a na zubech se drží ještě hodně dlouho a to i poté co bylo želé polknuto.

Ochucené snídaňové cereálie bývají často s vysokým obsahem cukrů, ale pokud dítě nepojídá žádné ostatní pochutiny během dne, tak je vše v pořádku.
Pokud jste se rozhodli pro zdravější alternativu, zkuste například ovesné vločky vařené v mléce se skořicí.

Některé sladkosti jsou poměrně těžko stravitelné i když vypadají zdravě. Mezi ně patří tyčinky s přidanými ořechy nebo sušeným ovocem. Takové tyčinky většinou bývají s velkým obsahem tuků a stanou se tak vysokokalorické a špatně stravitelné pro batolata.

Jaké lahůdky nabízet dětem?

V první řadě vede čerstvé ovoce. I když ovoce má také cukry, ale jsou to cukry přírodní a nabité vitamíny a minerály, které vaše dítě potřebuje.

Příklady zdravějších pokrmů s obsahem ovoce: ovocné pyré, tvaroh oslazený ovocem, koláče, sušenky aj..
Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno