Každá zdravá žena zná své. Ví, co ji každý měsíc čeká, čeho se musí po nutnou dobu menstruace vyvarovat, co si naopak dopřát a postupem času se s těmi pár dny menstruačního krvácení, naučí v pohodě žít. Mnoho žen však ani tolik netrápí samotná menstruace, jako těch několik nepříjemných dnů před ní. Jde totiž o stav zvaný premenstruační syndrom, a jak již název napovídá, půjde o víc, než jeden problém.

PMS – co to je?

Premenstruační syndrom (PMS) obsahuje několik příznaků najednou, což dohromady tvoří jeden obří problém. Obecně jde o fyzické či emocionální příznaky syndromu. PMS je charakterizován souhrnem příznaků od náladovosti, plačtivosti, podrážděnosti, přes zadržování vody v těle, nespavost a vyčerpání, až po zvýšenou chuť k jídlu, bolesti hlavy, citlivost prstů nebo deprese. Většina těchto příznaků se začíná obvykle objevovat cca týden před menstruací a vydrží i několik prvních dní menstruace. Jsou-li však příznaky rušiteli každodenního života, je na místě se poradit s lékařem.

Jsem hysterka nebo za vše mohou poplašené a zblázněné hormony?

Podle vašich drahých poloviček, se možná spíše řadíte k té první variantě, ale nenechte se zmást. Hormony v tomto případě opravdu hrají podstatnou roli. Jejich nerovnováha totiž způsobuje změnu nálad i změnu chuti k jídlu. Stejná vina je však dávána i nevyrovnané hladině serotoninu, která kolísá kvůli hormonální nevyváženosti. Serotonin je totiž považován za regulátora dobré nálady, duševní pohody a chuti k jídlu. Je-li však hladina nízká, projeví se opačné symptomy.

Strava jako lék?

Jídlem nelze problémům s premenstruačním syndromem úplně předejít, látky obsažené ve správné stravě však mohou výrazně ovlivnit jeho průběh. Na změnu nálad, křeče v podbřišku, zadržování vody a svalové stahy je dobré přidat do stravy vápník. Tudíž mléko, jogurty či sýry si pár dní před menstruací dopřejte v hojné míře.

Jídla bohatá na složité sacharidy mohou podpořit tvorbu serotoninu, který se postará o vyváženost nálad i normální chuť k jídlu. Stejně tak jsou složité sacharidy vhodné před menstruací konzumovat, jelikož ovlivňují správnou hladinu glukózy v krvi, jehož hladina při PMS kolísá.

Je žádoucí do stravy zařadit hořčík, jelikož jeho nedostatek může způsobit bolest hlavy a migrény.

PMS je někdy způsoben i vysokou hladinou estrogenů. Tyto hladiny může úspěšně snížit konzumace výrobků ze sóje. Sója totiž obsahuje genistein, který se podílí na vyrovnání hormonálních výkyvů.

Samotné menstruační bolesti břicha lze zmírnit konzumací potravin s obsahem omega-3 mastných kyselin (především raci a korýši). Stejně tak může taková strava pomoci při případných depresích, které PMS často doprovázejí.

Jako velmi žádoucí se jeví vyhnout se, alespoň po dobu PMS, masným výrobkům. Bezmasá dočasná dieta způsobí odeznění menstruačních křečí, v těle se tolik nezadržuje voda a dokonce se snižuje hladina cholesterolu, což vede k úbytku na váze. To může pro řadu žen být vlastně žádoucí.

Naopak dobré je vyhnout se alkoholu, přílišnému a nadměrnému solení a také požití kofeinových výrobků.

Na celém průběhu těchto nepříjemných příznaků, se podílí i samotná psychika. Stres v práci, nepohoda v rodině či ve vztazích, může zanechat otisk v podobě PMS. Vyhněte se bručícím kolegům, dopřejte si v rodině harmonii a třeba si i PMS nějakým zázrakem umoudří a nebude vás sužovat bolestivým průběhem nepříjemných projevů.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno