Možná jste se již s tímto termínem setkali, možná na vás „vykouklo“ na dveřích mateřské školky, že se tato nemoc vyskytla. Co přesně se ale pod termínem pátá nemoc skrývá?
Proč se jmenuje pátá nemoc
Pátá nemoc patří mezi šest nejtypičtějších dětských nemocí, mezi jejichž hlavní příznaky patří horečka a vyrážka. Označena je jako pátá, protože „byla objevena“ po planých neštovicích, zarděnkách, spalničkách a spále. Mimochodem známe ještě „šestou nemoc“.
Co ji způsobuje a jak se přenáší
Tuto nemoc způsobuje parvovirus B19 a je nejčastěji přenášena kapénkovou infekcí, může se však přenášet i orofekálně (dítě se může nakazit například na záchodě, když si neumyje ruce), nebo také transplacentárně (je-li nakažena těhotná matka, nemoc se může přenést i na plod).
Jak se projevuje
Klasickými příznaky je horečka, někdy jen zvýšená teplota, někdy však teplota být ani nemusí. Pak si všimnete dalších příznaků jako u nachlazení (slabost, únava, bolest svalů a kloubů). Velmi typická je vyrážka, která začíná na nose a na tvářích (vypadá jako motýl), a dále postupuje na tělíčko a ruce i nohy.
Kdy je dítě nakažlivé
Dítě je nakažlivé týden před vypuknutím nemoci. Jestliže už má příznaky, pak nakažlivé není. Inkubační doba je obvykle 1–3 týdny.
Nebezpečnost nemoci
Pro děti nebývá nemoc nebezpečná, stačí srážet horečku a nechat dítě v klidu. Také dbejte na to, aby si neškrabalo vyrážku a nezaneslo do ní nějakou další, sekundární infekci.
Naopak nebezpečná může být pro děti i dospělé se sníženou imunitou nebo s chudokrevností. Nejvíce nebezpečná je pak pro těhotné maminky, kdy může dojít k poškození, nebo dokonce odumření plodu – nejrizikovější je v tomto ohledu druhý trimestr.
Více článků najdete na portálu mamci.cz