Naše dnešní rady budou pro začátečníky a zejména pro falešné začátečníky, protože když už někdo jazyk umí, pak se ho zřejmě naučil dost efektivně a má na to buňky. Co ale my, kteří na učení cizích jazyků prostě buňky nemáme? I s tím lze leccos udělat.
Na začátek si dejte motivaci
Učit se jazyk jen tak pro nic za nic – to vás opravdu nikam nedovede. Motivace ve smyslu: příští rok pojedu do Anglie a chtěl bych se tam domluvit; nebo: do dvou let bych si chtěl najít práci v nadnárodní společnosti, abych měl větší plat… To už je jiná káva. Dejte si Vaše motivační heslo na viditelné místo – lednici, vstupní dveře, nebo monitor počítače, ať jej máte stále na očích.
Pravidelnost dělá mistra
Právě u učení cizích jazyků (stejně jako u cvičení, hraní na hudební nástroj a mnoha jiných činností) platí, že musíte cvičit opravdu pravidelně, nejlépe denně. I kdybyste se měli učit denně 15 minut, je to vždy lepší, než zasednout k angličtině jednou za týden na 90 minut.
Slovíčka, slovíčka a zase ta slovíčka
Velmi neoblíbená jsou již od školy slovíčka. Jenže bez slovíček to prostě nejde. A zatímco gramatiku pochopíte jednou pro vždy, slovíčka si musíte stále opakovat, nebo je zase zapomenete. Prima pomůckou na učení slovíček je – alespoň ze začátku – napsat si na malé kousky papíru z jedné strany slovíčko česky a z druhé v cizím jazyce, který se učíte. Můžete si pak procvičovat překládání z češtiny do cizího jazyka i opačně, anebo ze slovíček tvořit věty…
Poslech
Jakmile se naučíte pár prvních frází, začněte s poslechem. Poslouchejte filmy v originále (s českými titulky, později i s titulky v cizím jazyce), poslouchejte rozhlas v originále, CD s písničkami v originále, prostě cokoliv, co vám do krve předá nejen slovíčka a gramatiku, ale také rytmus jazyka, přízvuk, správnou výslovnost…
Rodilý mluvčí
Po prvních lekcích s českým učitelem doporučuji sáhnout i po rodilém mluvčím. Buď si zaplaťte kurz konverzace s rodilým mluvčím anebo si prostě najděte přátele, kteří mluví jazykem, který se chcete naučit. Je to nejjistější způsob, jak se po naučení slovíček, gramatiky a poslechu rozmluvit.
Cestování
A zdaleka nejlepším prostředkem na učení jakéhokoliv jazyka je vyrazit o prázdninách či dovolené přímo na místo činu – tj. do země, kde se oním jazykem mluví. Tam budete mít dostatek příležitostí mluvit, číst, poslouchat a třeba i psát v cizím jazyce a mnohem lépe vám to přejde do krve.
Zkuste se učit jazyk podle našich rad!
Více článků najdete na portálu mamci.cz
S různými metodami učení se cizímu jazyku se jakoby roztrhl pytel, ale tato klasická metoda je pro tvrdolíny, jako já ta pravá metoda a jiné jsou na nic. Asi tak nějak.
Umět slovíčka rozhodně nestačí. Pokud z nich nesložím správně větu, nikdo mi nebude rozumět