Potíže s křečovými žilami trápí nejednu ženu, zejména u těch mladších způsobují velký estetický problém. Za žilky se stydíme, takže se bojíme vzít krátké šortky nebo sukni, přitom ale zbytečně. Křečové žíly se dají řešit. Odměnou vám bude nejen vyšší sebevědomí, ale také dobrý pocit z toho, že děláte něco dobrého pro svoje zdraví.
Když se řekne křečové žíly
Křečové žíly se označují také jako varixy a patří mezi jedno z nejčastějších onemocnění žilního systému. Potýká se s nimi až 60 % populace, jde o označení pro rozšířené žíly dolních končetin. Většinou je vnímáme jako kosmetický problém, bohužel ale mohou být i důsledkem závažnějších onemocnění, nebo samy způsobit komplikace. Jak vznikají?
Krev z dolních končetin odvádí hluboké a povrchové žíly tak, že povrchový žilní systém je propojený spojovacími žilami s chlopněmi, které umožní tok krve do hlubokého žilního systému, ale ne naopak. Jakmile ale dojde k narušení systému, chlopně už neumí udržet jednosměrný tok krve a ve spojovacích žilách se pak krev nejen hromadí, ale i přelévá. Když ještě k tomu dojde k opakovaným zánětům v povrchových žilách, žilní stěna se naruší, sníží se její odolnost a zvýší riziko vzniku křečových žil.
Víte, že křečové žíly si většinou spojujeme s dolními končetinami, objevit se ale mohou i jinde?
Jak se křečové žíly projevují?
Na křečové žíly jsou náchylnější ženy, a to zejména kvůli hormonálním změnám během těhotenství a menopauzy. Riziko vzniku křečových žil se zvyšuje s věkem, nadváhou a obezitou, nebo když dlouho sedíte nebo stojíte. Mezi příznaky pak patří pocit těžkých nohou, pulzování v nohách, bolest dolních končetin bez příčiny, otoky, svědění, brnění, svalové křeče nebo náročné vstávání po dlouhém sezení.
Jak křečové žíly vyřešit?
Žijeme v moderní době, tak proč toho nevyužít i při řešení křečových žil? Moderní a šetrné řešení je ošetření laserem a radiofrekvencí, které je určeno pro široký okruh pacientů od svědění přes otok až pokročilá stadia s pigmentací, zánětem podkoží nebo dokonce zhojeným bércovým vředem.
Takové ošeření provádí například Asklepion – Institut klinické a estetické medicíny, kde vše proběhne ambulantně v místním znecitlivění, a většinou i bez jediného stehu. Operační ranky jsou velké jen 2-3 mm, uzavřená žíla zůstane v těle a změní se během pár týdnů na vazivový proužek. Po výkonu odcházíte domů zhruba po 1 až 2 hodinách, k běžným denním činnostem se pak můžete vrátit prakticky ihned. Jen počítejte s tím, že 3-6 týdnů po zákroku budete neustále nosit kompresní punčochy, které sundáte jen při hygieně.
———Komerční článek———