Vaše vlasy jsou bez lesku, třepí se a za měsíc nevyrostou ani o kousek? Hledejte pomoc v přírodě a vyzkoušejte, kromě pestré stravy, bylinkové oplachy. Každá léčivka se hodí na něco jiného.
Na začátku je důležité si stanovit, jaký máte problém a co vaše vlasy potřebují. To, že vaše kštice není v kondici, je odrazem toho, že vám chybí některé živiny. Je důležité zaměřit se na stravu a doplnit důležité prvky, například vitamín A, skupina B, C, E, železo, hořčík, kyselina pantotenová, zinek, methionin. Zařaďte do jídelníčku zejména spoustu pestré a barevné zeleniny, oříšky a bílkoviny.
Kromě pestré stravy si můžete pomoci i bylinkami, buď je popíjejte nebo rovnou jimi vlasy oplachujte, zvládnete je hravě i doma. Většinou platí 1 lžíce bylinek na 250 ml vody. Které bylinky jsou vhodné?
Kopřivová kůra
Kopřiva zmírňuje tvorbu lupů, podporuje růst vlasů a prospívá vlasové pokožce. Posiluje vlasy a očišťuje. Velmi účinné je i vnitřní užívání. Oplach si připravíme z tří hrstí sušené bylinky a 1,5 l vroucí vody. Nechat louhovat do zchladnutí. Přidat můžete heřmánek, mátu, levanduli nebo lopuch.
Skvělá je tinktura z kopřivy: 50 ml 40 % alkoholu, 20–25 g omyté, suché a pokrájené kopřivy (nebo 10-15 g sušené kopřivy).
Kopřivu dáme do zavařovačky, zalijeme alkoholem a necháme na temném místě 3 týdny louhovat, denně protřepáváme. Po uplynutí doby přecedíme a slijeme do lahvičky. Tinkturou masírujeme pokožku hlavy.

Heřmánek a rebarbora pro blondýnky
Rebarbora přirozeně zesvětluje blond vlasy, heřmánek podporuje zlatavý nádech a lesk. Kořen rebarbory nakrájíme a 15 minut povaříme. Odvar použijeme jako poslední oplach. Pro větší účinnost můžeme kořen pomlet a smíchat s citronovou šťávou do konzistence kaše, přidáme trochu horké vody. Směs natřeme na vlasy a necháme pod igelitem nejméně hodinu působit. Smyjeme.
Heřmánek je krásně voňavý a výborný pro světlé vlasy. Dvě lžíce sušené bylinky přelijeme 250 ml horké vody a necháme pod pokličkou hodinu louhovat. Pro větší účinek můžeme opět přidat šťávu z půlky citronu.
Kůra pro padání vlasů
Pažitka, kořen lopuchu, lichořeřišnice, lipový květ, proskurník, přeslička, měsíček. Kromě klasického odvaru můžeme bylinky rozmixovat ve vodě, nechat vylouhovat, přecedit a vtírat do pokožky.
Pro zklidnění vlasové pokožky
Rozmarýn, levandule, bazalka, lékořice, máta, šalvěj. Všechny uvedené bylinky mají protizánětlivé účinky a uklidňují vlasovou pokožku. Máta je skvělá na svědící kůži, lékořice léčí poškození chemikáliemi, toxiny a houbovou infekcí. Rozmarýn stimuluje a dezinfikuje pokožku hlavy. Levandule je silně protizánětlivá a dezinfekční. Šalvěj má antibiotické a antiseptické účinky, léčí kožní problémy.
Pro suché vlasy
Žloutky, med, plátky růže, černý bez, panenský olej (ricinový, mandlový, arganový, dýňový, ořechový…), banán, avokádo, pšeničné klíčky, lněné semínko. Můžete použít různou kombinaci ingrediencí a vyrobit si masku. Nechte na hlavě působit hodinu pod zábalem.
Pro zdravý lesk
Březové listy, jablečný ocet, tymián, rozmarýn, levandule. Oplach s jablečným octem připravíme následujícím způsobem. Bylinky omyjeme, dáme do uzavíratelné nádoby, zalijeme octem tak, aby všechny léčivky byly ponořené. Necháme macerovat 2 týdny. Skladujeme v lednici.
Octový oplach ředíme vodou. Do jednoho litru postačí 3-4 lžíce macerátu. Oplachujeme po celé délce vlasů a vmasírujeme i do vlasové pokožky.
Více článků najdete na portálu mamci.cz