V létě, kromě jiných nástrah, je vyšší aktivita včel i vos. Děti se více pohybují v přírodě, běhají bosé, chodí se koupat, jezdí na tábory. Pokud už vás a vaše dítko začne včela či vosa pronásledovat, vyvarujte se trhavých pohybů. Zkuste projít keřem nebo hustším porostem a členitějším terénem, hmyz ztratí orientaci. Nechoďte v blízkosti úlu. Žihadlo dostanete ve chvíli, kdy se tento bodavý hmyz cítí ohrožený nebo jej nechtěně přišlápnete. Pozor, vosa, na rozdíl od včely, může žihadlo použít opakovaně, chybí ji na něm zpětné háčky.
Co dělat, když už dostane dítě žihadlo.
- Odstraňte žihadlo vhodným předmětem nebo nehtem, včelí žihadlo ještě dále pracuje a uvolňuje se jed postupně, proto se musí odstranit.
- Zkuste dítě uklidnit, mluvte na ně a nepanikařte.
- Ránu potřete gelem k tomu určeným nebo výborně fungují babské rady jako přiložená kolečka cibule, potřít octem nebo citronem.
- Pokud dítě bylo bodnuto do oblasti úst, dejte mu cucat kostku ledu, lízat zmrzlinu nebo pít brčkem vychlazenou vodu. Vydejte se ihned k lékaři nebo na pohotovost. To stejné platí, pokud bylo dítě bodnuto několikanásobně, v těle může být velké množství jedu a tělo si s ním nemusí umět poradit. Zabalte dítě do mokrého prostěradla a navštivte lékařskou pomoc.
- Těžší projev alergie se může projevit bledostí, dýchacími potížemi, malátnosti, pocením, zrychleným tepem, kožní vyrážkou, poklesem tlaku. Na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte pomoc nebo zavolejte RZP, je zde riziko vzniku anafylaktického šoku. Postižený musí dostat adrenalin a ostatní léčiva
- Pokud víte, že je dítě alergické, informujte učitele ve školce a škole, příbuzné a všechny, kdo mají nad dítětem dozor.
Více článků najdete na portálu mamci.cz