Očkování dětí patří v současné době snad mezi ta nejkontroverznější témata. Někteří ho podporují, jiní naopak zavrhují. Pravda je taková, že nyní jsou v České republice vakcíny, které jsou povinné a pak jsou tu takové, které závisí na rozhodnutí každého rodiče.
Očkování by mělo sloužit k ochraně zdraví našeho organismu, mělo by bránit vzniku a šíření některých infekčních onemocnění a epidemií. Během vakcinace je do lidského těla zaveden antigen, jehož účelem je vyvolání obranné reakce imunitního systému lidského těla. Předpokládaný výsledek je, že si tělo vytvoří protilátky, které slouží jako ochrana před onemocněním.
Vakcína je složená z antigenu, dále různých pomocných látek a konzervantů. Kromě toho může obsahovat zbytky, které pocházejí z výrobních procesů. Mezi nimi se mohou vyskytovat například antibiotika, roztoky solí nebo rozpouštědla. Také mohou obsahovat stopy živočišných výrobků, což je důležitá informace zejména pro osoby alergické na kravské mléko nebo vejce.
Vakcínám bývá v převážné většině případů vytýkáno množství nežádoucích účinků, které se s očkováním pojí. Především pak nedostatek informací ze strany lékařů. Pokud se tedy rozhodnete i přes zvážení možných rizik na (nepovinné) očkování své ratolesti přistoupit, měla byste dodržet několik důležitých zásad.
Ještě před aplikací vakcíny si pečlivě prostudujte její příbalový leták. Očkovat své dítě byste měla pouze, pokud je zdravé. Bezprostředně po očkování je vhodné setrvat alespoň 30 minut v čekárně, aby se případné negativní reakce včas odhalily. V případě, že se objeví jakékoli nežádoucí účinky, měla byste je ihned nahlásit lékaři. Nezbytně nutný je také klidový režim dítěte, který zajistí, že organismus s vakcínou vyrovná o něco lépe.
Více článků najdete na portálu mamci.cz