Bezpečné koupání a plavání: Každoročně se přes prázdniny utopí několik dětí i dospělých. Měli byste proto znát základní pravidla bezpečného koupání, používat pomůcky, které jsou vhodné pro výuku plavání, a naučit děti, jak se chovat ve vodě.
Zcela malé děti – batolata
Batolata neodhadnou svoje možnosti a schopnosti a voda je prostě láká. Tady asi nic nezmůžeme opakováním pravidel či zákazů. Samozřejmě výhodu mají děti, které navštěvovaly kojenecké plavání, ale co si budeme povídat, spadnout v oblečení do venkovního bazénu je něco zcela jiného.
Jak tedy malým dětem zabránit, aby se zranily, nebo dokonce utopily:
- Venkovní bazény mějte zakryté, aby do nich dítě nespadlo. U vyvýšených bazénů obvykle stačí odstranit schůdky, ale sami víte, jak jsou děti vynalézavé, když chtějí třeba vylézt na kuchyňskou linku – přistaví si židli. I vyvýšený bazén by měl být tedy zakrytý alespoň plachtou!
- Děti nenechávejte bez dozoru – to se snadno řekne, ale stačí chvilková nepozornost – někdo zvoní nebo zazvoní telefon a již je dítě na chvíli samo. Měli bychom se k němu však hned vrátit, abychom viděli, že je v pořádku, nebo mu alespoň včas poskytli první pomoc. Těžko pochopitelné jsou situace, kdy rodiče třeba až po dvou hodinách zjistí, že nevědí, kde jejich dítě je.
- Nafukovací bazének není zárukou bezpečí – děti, které jsou příliš malé, se nedokážou posadit, pokud přepadnou na záda, a mohly by se utopit i v nafukovacím bazénku, kde je 20 cm vody. Je potřeba i u takového bazénku mít dozor!
Větší děti
Větší děti už spíše uposlechnou naše rozkazy ohledně bazénů. Nicméně není na škodu je naučit základním pravidlům při spadnutí do vody – hvězdice na zádech, ruce a nohy roztažené do stran. Při plavání jim zajistíme takové pomůcky, abychom jejich snažení podpořili. V současné době jsou k dispozici:
- nafukovací kruh – to byla pomůcka z našeho dětství, ale dnes se příliš nedoporučuje, protože když se dítě obrátí hlavou dolů, samo se nad hladinu nedostane, protože mu to znemožňuje právě kruh,
- nafukovací rukávky – vhodnou alternativou jsou nafukovací rukávky, které ale vyberte přesně v odpovídající velikosti. Nadnášejí dítě jen v přední části těla. Nevýhodou je, že při skákání do vody mohou rukávky dítěti sklouznout!
- plavací pás – plavací pás je vytvořen z pásku, na kterém jsou navlečeny pěnové tvary. Výhodou je, že pás můžete přizpůsobit jakkoliv velkému dítěti, a také to, že pěnové tvary můžete libovolně odstraňovat, čímž se dítě musí více snažit samo.
- plavací desky a různé další pomůcky, které dítě drží v ruce – jsou dobré pro větší děti, mohou si s nimi i libovolně hrát.
U plaveckého bazénu nebo rybníka by měl být s dětmi vždy někdo dospělý.
Základní pravidla pro děti
Dětem před prázdninami zopakujeme alespoň tato pravidla:
- K vodě chodíme vždy aspoň 2 – kdyby se něco stalo, jeden zavolá pomoc.
- Neskáčeme do vody v oblečení.
- Nesnažíme se zachraňovat tonoucího, pokud sami nejsme dobří plavci!
Zdroje: www.promaminky.cz, www.maminka.cz, www.wikipedia.cz, www.novinky.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz