bosé nohy

V poslední době na nás slovo Barefoot vyskakuje ze všech stran. Víte ale co to znamená a jaké jsou výhody tohoto obouvání?

V překladu slovo znamená „bosé boty“. Jsou to boty, které poměrně věrohodně imitují chůzi naboso, která je pro člověka přirozená. Boty jsou vyrobeny tak, aby maximálně zachovávaly přirozený tvar nohy. Jaké jsou její výhody?

  • respektuje anatomický tvar nohy
  • dostatek místa pro prsty
  • tenká podrážka zachovává přirozené tlumící mechanismy nohy
  • nezpevněný kotník zabraňuje jeho ochabnutí
  • malá hmotnost
  • noha přirozeně registruje terén
  • nemá podpatek, nemění držení a těžiště těla
  • na chodidlech se nachází spousta nervových zakončení, které se chůzí naboso stimulují

Co to je barefoot?

Běžné boty jsou na rozdíl od barefoot tvrdé, nepoddajné, utlačují prsty, zpevněný kotník imituje sádru – noha ochabuje, podpatek – našlapujeme na patu místo na plosku, díky tvrdé, tlusté podrážce nohy ztrácí přirozenou schopnost vnímat terén.

bosé nohy

Chůze naboso až takový moderní výstřelek není, lidé dříve přirozeně chodili naboso. Boty vznikly hlavně jako ochrana a postupem času sloužily i jako módní doplněk. Boty byly pro prostý lid vzácnost a s rostoucím blahobytem si je mohlo dovolit stále více lidí. Dnes někteří hovoří o nadužívání bot.

Barefoot trend se ale nelíbí spoustě ortopedů. Shodují se, že chůze naboso je zdravá, ale ne u všech a za všech okolností. Povrch musí být měkký, bez chemického znečištění. Chodidlo musí být zdravé, bez deformit a vad. Barefoot považují za reklamní tahák, nesouhlasí, že je vhodná pro všechny. Upozorňují, že velká část dětí jdoucí do školy má nějaké vady nebo deformity. Zvláště pro dětskou nohu je barefoot moc široká, švy jsou hrubé, je zde velký tlak na špičku a patu, zvyšuje se riziko úrazu. Na maminky je především reklama cílená.

V jednom se ale se zastánci barefoot obouvání a odborníci shodují. Chůze na boso je zdravá, pokud je k dispozici vhodný terén, stimulují se tak chodidla. Volba je na každém z nás.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno