Zdroj foto: envato

Také používáte tak často balzám na rty? Obzvlášť v chladnějším počasí je to pro nás ženy (a často i muže) naprostou nutností. Když jsem si před lety uvědomila, že většina balzámů a lesků na rty jsou plné nežádoucích chemických látek, zkusila jsem si vyrobit svůj vlastní. A zjistila jsem tak, že vyrobit si domácí balzám na rty je velmi jednoduché, efektivní a také za něj utratím jen zlomek ceny běžně dostupných komerčních produktů. V tomto článku vám přináším 3 ověřené recepty na skvělé domácí balzámy na rty.

Extra jednoduchý vanilkový balzám na rty

Ingredience: 2 čajové lžičky bambuckého másla, 1 čajová lžička kakaového másla, 2 čajové lžičky kokosového oleje, 3 kapky vanilkového éterického oleje, 3 kapky vitaminu E

Na vodní lázni spolu pozvolna rozehřejte všechny tuky. Přidejte pár kapek kvalitního éterického oleje z vanilky a vitamin E a pořádně promíchejte, aby se vše dobře propojilo. Pokud chcete balzámu dodat barvu, můžete přidat kousek ze své oblíbené rtěnky, také zahřát a pořádně rozmíchat.

Přelijte směs do nádobek. Můžete použít starou tubu od lesku na rty, ale existují také specializované obchody, kde prázdné tuby na balzámy lze zakoupit. Nechte balzám přes noc vychladnout.

Hojivý mátový balzám na rty

Ingredience: 1 čajová lžička bambuckého másla, 2 čajové lžičky mandlového oleje, 1 čajová lžička sekaného včelího vosku, 5 kapek vitaminu E (v oleji), 5 kapek mátového éterického oleje

Opět společně rozpustíme všechny tuky a vosk. Přikápneme mátový éterický olej a vitamin E. Důkladně rozmícháme a propojíme všechny ingredience. Směs plníme do prázdné tuby a před použitím necháme pořádně ztuhnout. Pokud trpíte na popraskané rty, tento balzám budete zbožňovat. Hodí se také v době nachlazení, můžete ho rozetřít pod nos. V první řadě uklidní rozedřený nos od častého smrkání, ale také vám pomůže uvolnit ucpané dutiny díky výrazné vůni máty. Vitamin E výrazně prodlužuje životnost olejů, takže nehrozí jejich žluknutí. Navíc také funguje jako výživa pro rty.

Zdroj foto: envato

Medovo levandulový balzám na rty

Ingredience: 2 čajové lžičky včelího vosku, 2 čajové lžičky bambuckého másla, 2 čajové lžičky mandlového oleje, 1 čajová lžička medu, 5 kapek levandulového esenciálního oleje

Na vodní lázni rozpustíme všechny ingredience, pořádně promícháme, aby se dobře propojily, naplníme do nádobek a necháme ztuhnout. Medový balzám vás okouzlí svou sladkou vůní a chutí. Stačí ho nanést opravdu maličko a na rtech vydrží velmi dlouho.

Rady a tipy

1. Základní suroviny pro jakýkoli balzám jsou různá másla a oleje. Vůni vám dodají éterické oleje či extrakty, které do domácího balzámu také rozhodně patří. Krásnou barvu vám zajistí potravinářské barvivo, ale dopomoci si můžete i kouskem své oblíbené rtěnky.

2. Všechny potřebné přísady jsou lehce k sehnání. Některé seženete normálně v obchodu s potravinami, jiné můžete pořídit v BIO drogérii. Nejjednodušší je ale objednat přes internet. Na některých eshopech se prodávají i balíčky přímo na výrobu home made pomád.

3. Domácí balzám na rty můžete darovat i kamarádkám. Je to originální vlastnoručně vyrobený dárek, který jistě každá žena velmi ocení. Zkuste si vyhrát s jeho balením. Vyberte hezkou tubu, zapojte kreativitu a pěkně ji ozdobte.

4. Výhody home made produktů jsou nepopiratelné. Důvěrně znáte jejich složení, výroba je nenáročná a ještě ušetříte.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno