Ochrana proti početí přichází i žen na přetřes vcelku pravidelně. V poslední době však mnoho z nás ustupuje od hormonální antikoncepce, která nám připadá nepřirozená. Ponechme teď stranou tuto problematiku, protože v ní se leckdy neshodnou ani erudovaní lékaři. Místo toho se podívejme na to, čím lze „zobání“ nahradit.
Ve hře určitě není jenom nepohodlný kondom, případně nespolehlivé počítání plodných a neplodných dnů. Slyšely jste už o pesaru nebo spermicidních gelech? Umí nás opravdu ochránit, ovšem jen málokdy v nich máme úplně jasno. Co tedy všechno umí a jakou nabízejí spolehlivost?
Zaostřeno na spermicidní gel
O co vlastně jde? Tento prostředek se aplikuje přímo do pochvy a brání tak početí. Působí hned dvěma způsoby.
Je opravdu hustý, takže spermiím značně ztíží pohyb a tím i průnik do dělohy. Připomíná opravdu hustý sirup, což jim nesvědčí. Jen sama o sobě by však tato bariérová antikoncepce nestačila. Spermicidní gely ji proto vylepšují i o složku, která přímo působí na ochrannou membránu, která tělo spermie obklopuje. Narušuje ji a tím je vlastně zabíjí.
Tady se už ovšem obejdeme bez chemie. Látkou, zodpovědnou za tuto aktivitu, je benzalkonium chlorid. Jde o chemického činitele, přítomného třeba i v přípravcích určených k obrábění kovů, nebo v repelentech.
Jaká je jeho účinnost?
Díky spojení dvou metod ochrany proti početí lze spermicidní gel považovat za poměrně spolehlivou ochranu. Účinnost se uvádí až 97 %. Pro srovnání, hormonální antikoncepce podle druhu má 97-99 %, kondom se pak pyšní 99% účinností. Pokud však chcete ochranu proti početí ještě o něco zvýšit, zkombinujte spermicidní gel s kondomem nebo pesarem. Latex ani jiné materiály nijak nenarušuje, takže se jeho aplikace rozhodně není třeba bát.
Benzalkonium chlorid má i své nevýhody
Pokud si však teď myslíte, že jste našli skvělou metodu proti početí, kterou můžete používat pravidelně, musíme vaše nadšení trochu zchladit. Jak jsme už řekli, benzalkonium chlorid je čistá chemie. A vyskytuje se u něj řada negativních účinků. Jde zejména o pálení a svědění, které může postihnout jak ženu, tak i jejího partnera. Můžete také narušovat prostředí pochvy a působit další potíže.
Je tedy třeba ho důkladně vyzkoušet a ujistit se, že vám jeho používání nevadí. Dívejte se také dobře na složení. Ne všechny gely a krémy, které jsou označovány jako spermicidní, jimi skutečně jsou. Ve složení tak musí být vždy přítomen benzalkonium chlorid nebo některá jeho variace (benzalkonium chloridum) apod.

Antikoncepční gely a vše o nich
To gely a krémy s označením „antikoncepční“ fungují o něco méně spolehlivěji. Sází totiž jen a pouze na bariérovou ochranu. Jinými slovy jsou natolik husté, že spermiím dá opravdu práci přes ně proniknout. Řada z nich se navíc může pyšnit přívlastkem „přírodní.“ Ten se samozřejmě týká použitých složek.
A náš tip? Celulóza. Jde o přírodní prostředek, který nevyvolává alergické reakce, přitom udržuje přívětivě kyselé poševní prostředí. To má hned dvě výhody – spermiím se tyhle podmínky vůbec nelíbí. Naopak přátelským bakteriím, které chrání zdraví našeho klína, se zamlouvají moc. Antikoncepční gely s celulózou tak mohou pomoci i v boji proti nepříjemným mykózám a obdobným onemocněním, které leckdy použití hormonální antikoncepce nebo kondomu spíše zhoršuje.
A jak je to s jejich účinností? Samostatně vás ochrání asi na 70 %. Doporučeno je tedy jejich použití s pesarem (případně s kondomem).
Jak se spermicidní a antikoncepční gely aplikují
Není to nijak složité. Stačí je nanést dovnitř prsty nebo speciálním aplikátorem. Pohlídejte si jen umístění čípku. Právě u něj je přítomnost gelu nebo krému nejdůležitější. Umístění čípku se mění podle fáze menstruačního cyklu. Někdy je opravdu nízko a snadno ho nahmatáme prsty, jindy na něj dosáhneme jen stěží. Nějaký ten aplikátor se proto vyplatí mít doma v každém případě.
Jak používat gely v kombinaci s pesarem
Můžete ho znát také jako cervikální kroužek. Jde vlastně o takový klobouček, který se nasadí na čípek a tvoří tak bariéru, bránící spermiím v průniku. Obvykle se nám to podle návodu podaří bez problémů ovšem pokud si nebudete z jakéhokoliv důvodu jeho použitím jistá, požádejte o pomoc svého gynekologa. Rád zkontroluje, jestli je vše v pořádku.
Dovnitř kloboučku pak naneste antikoncepční gel. Ten bohatě stačí, původně byl totiž vyvinut právě pro použití s pesary. Aplikujte dostatečné množství, aby byl klobouček naplněn (řiďte se návodem) a zaveďte ho.
Následného styku se nemusíte bát. Partner skoro nic nepozná. Sex s pesarem je komfortní a příjemný pro obě strany. Pro začátek to bude možná trochu o zvyku, ale za ten pocit bezpečí to rozhodně stojí.
Co byste ještě měly vědět
Většina antikoncepčních gelů a krémů nijak nenarušuje latex ani jiné umělé materiály. Bez potíží tak můžete během styku používat i kondom nebo nejrůznější erotické hračky. Ty samozřejmě po použití důkladně očistěte. Vyplatí se to.
Vždy také pozorně čtete návod k použití. Některé přírodní antikoncepční gely nebo krémy se například nenesou s mýdlem. Nesmíte se tedy mýt nejméně dvě hodiny před ani po styku. A je nutné, aby totéž pravidlo dodržoval i váš partner.
Měli byste vědět: patříte mezi citlivější ženy? Pak vám dost možná nebude vyhovovat přímá aplikace gelu nebo krému. Vsaďte proto spíše na globule, u těch se tolik nepříjemných reakcí nevyskytuje. V zahraničí pak lze obojí dostat i v podobě, připomínající spíše tampon.
Více článků najdete na portálu mamci.cz