Mnoho rodičů se v současné době zajímá o vliv antibiotik na dětský organismus. Zejména pak uvážíme-li na rozrůstající se počty studií, které se zabývají jejich negativními účinky. Jak to tedy vlastně s těmi antibiotiky je?
Problém netkví v samotných lécích tolik jako v četnosti jejich užívání. Lékaři (často na základě nátlaku ze strany rodičů) dětem mnohdy předepisují antibiotika bez delších uvažování a na sebemenší infekci, nachlazení, anebo chřipku. Antibiotika jsou vynikajícím pomocníkem při léčbě závažnějších bakteriálních onemocnění, avšak i tehdy je na důkladném zvážení rodičů i lékaře, zda jsou skutečně potřebná.
V případě četného užívání antibiotik totiž může snadno dojít k narušení přirozené obranyschopnosti dětského organismu. Zároveň při příliš časté léčbě antibiotiky přirozeně dochází k rezistenci a ve skutečně potřebných situacích pak nemusí zafungovat správně. Mnohdy děti, které jsou příliš často léčeny antibiotiky prodělávají mnohem více infekčních onemocnění v průběhu roku než děti, které je téměř neberou.
Antibiotika kromě škodlivých bakterií ničí také ty, které jsou tělu prospěšné. To může být zejména pro dětský organismus dalekosáhlé důsledky. Narušuje totiž přirozenou střevní mikroflóru, což mnohdy vede k různým trávicím obtížím. Proto je důležité, abyste pracovala na tom, aby se co nejdříve obnovila. Často se doporučuje preventivní užívání probiotik v práškové podobě, případně zařazení většího množství mléčných produktů do jídelníčku.
Pakliže se rozhodnete pro nasazení antibiotik pro vaši ratolest, je skutečně nutné zvážit a zhodnotit všechna možná rizika. Především pak dodržovat veškerá doporučení, která se k nim pojí. Největší chybou bývá špatné zhodnocení průběhu nemoci a zbytečné, nebo pozdní nasazení antibiotik. Zároveň mnoho rodičů podceňuje fakt, že antibiotika by se měla vždy dobrat z toho důvodu, aby se infekce skutečně zaléčila a nehrozilo její brzké navrácení.
Více článků najdete na portálu mamci.cz