Citlivé téma pro celou rodinu. Dalo by se říci, že kdykoliv, kdy máte podezření, že vše není tak, jak by mělo být. Ale není to tak jednoduché. I když jsou rodiče ti, kteří své dítě nejvíce znají a tráví s ním největší množství času, někdy jsou na pozorování a „diagnostikování“ svého potomka tolik zaměřeni, že tak trochu nevidí realitu a vnímaný problém nedokáží posoudit s nadhledem. A stejně jako k lékaři zpravidla nechodíme s každým píchnutím, ani návštěva dětského psychologa není pokaždé zapotřebí.
Jak poznat, že je načase psychologa vyhledat?
Prvotní je samozřejmě vlastní podezření, anebo podezření ze strany lékaře (ten vám zřejmě v takovém případě návštěvu sám doporučí). Pokud potíž pozorujete spíše sami – a blízké okolí ani praktický lékař si ničeho nevšímá, zkuste se zcela nezávisle (a třeba i anonymně) poradit v některém diskusním fóru. A to nejlépe tak, že si založíte vlastní diskusní téma, na které vám budou ostatní lidé reagovat.
I když diskutující nebudou znalí oboru, většinou vám poskytnou potřebný nadhled. Možná pak zjistíte, že problémy, které palčivě pociťujete, prožívají i jiní rodiče a vlastně nejsou tak výjimečné. V opačném případě pro své pocity získáte další potvrzení. Nicméně, pokud se vaše obavy stále nerozptýlily, neměli byste je hodit za hlavu jen kvůli internetové diskusi… Takže co teď?
Jinou možností, ještě než vytočíte číslo dětského psychologa, je položení dotazu ve specializované internetové poradně, kde vám (zdarma či za poplatek) poradí psycholog on-line. Jeho názor by měl mít již větší váhu.
Dětský psycholog
Dětský psycholog by měl vaše pocity umět vyložit, vnímaný problém potvrdit nebo jej vyvrátit. Případně vám doporučí další vyšetření – třeba neurologické. Nicméně i tady platí, že ne každý psycholog dokáže pomoci tak, jak byste potřebovali. Při jeho výběru je vhodné vzít v úvahu také zkušenosti jiných klientů.
Více článků najdete na portálu mamci.cz