Spánek je vyhrazený čas, ve kterém naše tělo odpočívá, regeneruje po náročných aktivitách, srovnává se se zážitky z předchozího dne a čerpá energii na den další. Není tedy třeba dlouho hovořit o tom, jak je důležité, aby byl náš spánek kvalitní. Avšak občas se stává každému z nás, že i přesto, že jsme spali dostatek hodin, zkrátka se necítíme odpočati. To může být ovlivněno několika různými faktory. Které okolnosti mohou negativně ovlivnit kvalitu našeho spaní?

  • „Taháme“ si do ložnice jiné aktivity

Ložnice je místnost, která by měla sloužit k jednomu výhradnímu účelu, a tím je spánek. Mnoho z nás si postel plete s místem, ve kterém pracují, učí se nebo jedí. To však pouze narušuje schopnost našeho těla rozpoznat, co by mělo v posteli dělat a není schopné se naladit na spaní.

  • Máme v ložnici příliš mnoho elektroniky

Znáte to. Abychom se připravili ke spánku, pustíme si nějaký film v televizi, na notebooku nebo na telefonu. To nemusí být nutně špatná věc, avšak v momentě, kdy se skutečně chystáme spát je nezbytně nutné, aby byla veškerá elektronika vypnutá a v pokoji byla naprostá tma. Všechno ostatní může spánek narušovat.

  • Pijeme příliš mnoho nápojů obsahujících kofein

Není to jenom káva, kofein obsahuje také zelený nebo černý čaj, ale i různé kolové nápoje. Vzhledem k tomu, že kofein má stimulační účinek, jeho nadbytek může způsobovat nespavost.

  • Neumíme správně zrelaxovat

Taháme si s sebou spoustu problémů z práce, máme starosti s rodinou nebo se svým vztahem. Přestože se to může zdát zpočátku složité, měli bychom se naučit problémy před spaním vypustit z hlavy. Pokud vám to dělá problém, zařaďte si do svého denního rituálu nějakou aktivitu, která vám pomůže vaší mysl zklidnit.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na