O falešné březosti v říši zvířat už většina z nás slyšela, ale že je toto možné i u lidí, to už málokdo ví.
Jak se falešné těhotenství projevuje?
V podstatě jako opravdové těhotenství. Ženě vymizí menstruace, zaoblí se postava, objeví se ranní nevolnosti, nalijí se prsa a ztmavnou bradavky. Dokonce i těhotenský test může být pozitivní. Ale výsledky vyšetření u lékaře žádné těhotenství nepotvrzují. V děloze není žádný zárodek ani jiný útvar. Jak je to ale možné?
Falešné těhotenství nebo někdy také Fantomovo těhotenství se může objevit zejména u žen, které se dlouhodobě snaží o dítě a nemohou otěhotnět. Jejich touha je natolik silná, že spustí hormonální procesy v těle, které simulují těhotenství. Výskyt tohoto stavu je velmi vzácný. Jedná se o psychosomatickou poruchu, která vzniká zejména jako následek dlouhodobé frustrace a neuspokojené touhy po dítěti. V těchto případech je doporučována návštěva psychologa, který pomůže odhalit trápení ženy a zvolit vhodný způsob pomoci. Ideální je, pokud na sezení u psychologa je přítomen i partner, který tak může nahlédnout do nitra své ženy a porozumět jí.
Na tomto stavu je velmi těžké zejména to, že žena musí čelit obrovskému zklamání. Musí se vyrovnat s tím, že to, o čem byla přesvědčená a no co se tolik těšila, vlastně neexistuje. Pouze malá část z těchto žen opravdu potřebuje psychiatrickou pomoc, protože se jedná o vážnější poruchu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz