Třídění předmětů má vliv na rozvoj poznávacích procesů, logického a analytického myšlení a potažmo i inteligence. Pokud chcete schopnosti svého předškoláka tímto způsobem podpořit, vezměte si k ruce třeba knoflíky. Pokud přiberete ještě skleněnou dózu a knoflíků máte spoustu, můžete si vytvořit i pěknou dekoraci do interiéru. Poradíme jak.
Třídění knoflíků
Třídění knoflíků do kategorií na základě určitých kritérií působí na dětský mozek jako malý stimulant. Tedy za předpokladu, že ho tato činnost baví a je pro něj hrou. Snažte se proto nasbírat co největší počet různorodých knoflíků. Velké, malé, kulaté, hranaté, vysoké, nízké, dvoudírkové, čtyřdírkové…
Vidíte, podle jakých kritérií je možné knoflíky vybírat a následně třídit? A to není vše.
Třídíme podle…
- Tvaru: a dítěti ukazujeme kruhové, oválné, čtverhranné, trojúhelníkové. Klidně ale přidejte také pojmenování „hranaté“ a „kulaté“.
- Počtu dírek: s jedním očkem, dvoudírkové, čtyřdírkové.
- Vypouklosti: placatý, vypouklý.
- Podle barvy: stříbrné, zlaté, šedé, černé….
- Podle velikosti: malé, středně velké, velké.
Knoflíky můžete počítat a podle schopností a chuti potomka se jej můžete dotazovat:
- Které jsou hranaté a zároveň dvoudírkové?
- Které jsou stříbrné a kulaté?
- Vidíš nějaký velký se dvěma dírkami?
A tak dále. Co ještě můžete s knoflíky dělat? Třeba z nich poskládat obrázek panáčka, květiny nebo nějakého živočicha. Nebo si vytvořit pěknou dekoraci do interiéru.
Knoflíková dóza
Stačí vám pěkná skleněná uzavíratelná nádoba, tedy nahoře s vrškem. Třeba taková od instantní kávy. Máte? Bezva. Vezměte knoflíky a postupně je do sklenice nasypte. Knoflíky u skleněných stěn obracejte vrškem směrem ven, tak, aby byly ve sklenici pěkně vidět. Během chvíle máte pěknou dekoraci i konec starostí se skladováním knoflíků.
Tak pěkné tvoření!
Více článků najdete na portálu mamci.cz