Zarděnky se řadí mezi další typicky dětská onemocnění, která se v české populaci vyskytují čím dál tím méně často. Ještě před zavedením státem hrazeného očkování se v pravidelných intervalech (zejména na jaře) opakovaly zarděnkové pandemie. V tuto chvíli jimi onemocní řádově několik pacientů ročně. Jakým způsobem se zarděnky šíří?
Zarděnky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se šíří vzduchem za pomocí drobných kapének, stejně jako je tomu například v případě planých neštovic nebo chřipky. Inkubační doba nemoci je zhruba 12-23 dní. Průběh nemoci není tak komplikovaný a u dospělých může proběhnout i bez jakýchkoli příznaků. Jakmile se člověk s nemocí jednou setká, získá vůči ní celoživotní imunitu. Jak nemoc včas rozpoznat?
Mezi hlavní příznaky se řadí růžovočervená vystouplá vyrážka, která se zhruba po 3 dnech od propuknutí nemoci objevuje nejprve na obličeji a v oblasti krku a později se šíří přes ruce a trup po celém těle. Zarděnky mohou doprovázet i druhotné příznaky, jako jsou zduřelé uzliny, zejména pak na krku, týlu a také v oblasti za ušima, stejně jako v případě příušnic. Dále se může zvýšená teplota nebo příznaky podobné nachlazení. Jakým způsobem lze zarděnky léčit?
Vzhledem k tomu, že onemocnění má poměrně mírné projevy, neexistuje žádný speciální způsob léčby. Doporučují se pouze léky na snížení horečky a dále také koupele, či neagresivní krémy na ošetření vyrážky, která může svědit. Předcházet nemoci můžete očkováním. Pozor na setkání s nemocným by si měly dávat zejména těhotné ženy. V případě nakažení totiž může dojít k přenosu onemocnění na plod. To se posléze může narodit už s vrozeným virem zarděnek.
Více článků najdete na portálu mamci.cz