Děťátko v 6. měsíci už začíná být velmi aktivní a maminky na delší dobu přestávají mít klid. Z hlediska vývoje dítěte se jedná o jeden z nejdůležitějších měsíců. Kojenci zpravidla chvíli neposedí, jsou zvídaví a vyžadují pozornost. Obvykle je uvidíte střídavě v poloze na bříšku, pak na zádech, ale nezřídka zahlédnete i jejich snahu o první plazení.
Okolní svět obvykle prozkoumávají svými ústy. Z toho důvodu je zapotřebí, aby byly maminky v pozoru při výběru hraček a také hlídaly předměty, které se dostanou do blízkosti jejich ratolestí. Dítka v tomto věku už obvykle slyší na své jméno a mohou se dokonce snažit o odpověď. Často žvatlají a můžete je zaslechnout vyslovovat jednodušší slabiky. Začínají si také uvědomovat význam slova ne.
Oblíbeným pohybem dítek v tomto věku je přetáčení se z bříška na záda a naopak. Dále svou ratolest nezřídka uvidíte, jak si přitahuje nožky k ústům. V pozdějším věku už je pro děti tato pozice nepřístupná. Děti se pomalu ale jistě začínají samy přitahovat o různé předměty (například o hranu dětské postýlky) do sedu. U rodičů na klíně už dítko obvykle dokáže sedět zcela bez problémů.
Dětem v 6. měsíci se rovněž zlepšuje zrak a jejich stisk je stále důraznější. Největší změnou tohoto měsíce obvykle představuje stravování. Přestože některé maminky začínají s příkrmy už dříve, doporučuje se, aby vyčkaly právě do 6. měsíce života.
V tomto věku je dítko povětšinu času spokojené, usměvavé a máte pocit, že se mu neustále „cosi honí hlavou“. Většinou poměrně málo pláče. Začíná se citově vázat zejména na matku, ale i otce. Přítomnost rodičů a je pro dítě potřebná a představuje pro něj pocit jistoty a bezpečí. Poměrně těžko snáší dlouhodobější odloučení.
Více článků najdete na portálu mamci.cz