Štěnice domácí, nebo někdy také štěnice postelní, jsou drobný polokřídlý hmyz, který parazituje na lidech a živí se převážně lidskou krví. Štěnice se vyskytují po celém světě, takže na ně můžete narazit opravdu kdekoliv. Přes den spí a vylézají jen v noci, aby sály lidskou krev. Takové kousnutí od štěnice pak není vůbec příjemné a vlastně ani samotná představa štěnic v bytě není nic hezkého. Proto je třeba se štěnic co nejdřív zbavit. Ale jak na to?
Jak poznám, že mám doma štěnice?
Na tom obvykle není nic složitého. Jako první si pravděpodobně všimnete drobných červených kousanců, se kterými se budete vy nebo další členové domácnosti probouzet. V tuto chvíli už byste měli zpozornět. Podívejte se pod postel, matraci a do skříní, jestli tam nebude trus štěnic. Samotné štěnice pod ní pravděpodobně nenajdete, ale drobné černé tečky, které tam zanechávají ano. Najít můžete také průsvitné svlečky různých velikostí, které zůstávají po štěnicích po přechodu do dalšího stádia.
Pokud trus a svlečky nenajdete, nebo vás ani to nepřesvědčí, můžete si pořídit monitorovací past na štěnice. Ta neslouží k jejich vyhubení, ale jen k potvrzení jejich výskytu. Pokud se do ní nějaké štěnice chytí, je to jasné znamení, že je doma máte.
Prevence výskytu štěnic
Naprostým základem je prevence, která pomůže tomu, aby se u vás štěnice ani neobjevily. Vždy, když přijedete z dovolené nebo zkrátka z nějakého cizího prostředí, všechno prádlo vyperte na šedesát stupňů. Tato teplota dokáže zlikvidovat veškerá vývojová stádia štěnic. Při příjezdu na dovolenou si také celé apartmá pečlivě prohlédněte, jestli nenarazíte na známky výskytu štěnic. Pokud si pořídíte starší nábytek, vždy ho pořádně prohlédněte, jestli v něm nejsou výkaly a svlečky. I když však žádné nenajdete, můžete nábytek pro jistotu vydezinfikovat.
Jak se štěnic zbavit?
Štěnice v bytě nejsou vůbec nic příjemného, a jakmile zjistíte, že je máte doma, musíte s tím neprodleně něco dělat. Jinak hrozí, že se rozmnoží ještě mnohem víc. Bohužel zbavit se štěnic svépomocí je v podstatě nemožné. Tento drobný hmyz je totiž velmi odolný a jen tak se vypudit ani zahubit nenechá. Nejlepším řešením je tedy deratizátor.
Deratizátoři mají k dispozici profesionální prostředky a účinné látky, které běžně nekoupíte. Pro jejich pořízení je totiž třeba certifikát obdržený městskou či krajskou hygienickou stanicí, který držitele opravňuje prováděním speciální hygienické deratizace, dezinfekce a dezinsekce. Když si deratizátora pozvete k sobě, chtějte tento certifikát vždy vidět, ať máte jistotu, že u vás zasahuje skutečný odborník.
Počítejte také s tím, že pouhá jedna návštěva deratizátora stačit nebude. Postřik je obvykle třeba po několika dnech či týdnech minimálně dvakrát zopakovat. Kompletní vyhubení štěnic pak vyjde většinou na cca dva až šest tisíc korun. To sice není zrovna zadarmo, nicméně jde o jediný stoprocentně jistý způsob, jak se štěnic zbavit.
Další způsoby, jak se zbavit štěnic
Jak už je zmíněno výše, deratizace je jediný naprosto spolehlivý způsob, jak na štěnice. Jakékoliv jiné způsoby pravděpodobně vůbec nepomohou nebo dokonce problém ještě zhorší. Proto žádné jiné způsoby nedoporučujeme. Pokud však z nějakého důvodu deratizátora odmítáte, nebo si ho třeba nemůžete dovolit, můžete zkusit různé spreje proti štěnicím a blechám. Babské rady také radí použití aromatických bylinek či terpentýnu a křemelinového prachu, který hmyz vysušuje. Než se však do některého z těchto způsobů pustíte, pořádně si to rozmyslete. Může se totiž stát, že místo vyhubení štěnice jen vypudíte do dalších místností, takže se vám rozlezou po celém bytě.
——————-Komerční článek——————–