Otázkou nejen pro učitele je, zda mají na začátku roku jako obvykle opakovat látku, nebo naopak rychle dohnat látku z loňska, kterou nestihli probrat kvůli koronavirové pandemii a distanční výuce. Přinášíme vám několik možných pohledů.
Jiná situace
Situace v loňském školním roce i v tom letošním je zcela nepochybně jiná, než jakou jsme kdy zažili. Od tohoto bychom se měli odpíchnout. Nejde pokračovat prakticky v ničem jako dosud. Děti potřebují socializaci, chodit do školy, učit se a pracovat, vymýšlet nové věci atd. Ale není třeba tlačit na pilu. Všechno by se mělo odehrávat v příjemném a pozitivním prostředí. Tak se totiž naučí nejvíce.
Opakovat i učit se nové
Jistě mi dáte za pravdu, až nic nestojí samo o sobě. Opakovat se tedy dá klidně i spolu s tím, že se děti naučí něco nového. Například mohu opakovat slovní druhy v českém jazyce, a přitom přidat mluvnické kategorie podstatných jmen a sloves. Co nejvíce také nechme na dětech, aby to samy objevily.
Hry a práce ve skupinkách
Už Jan Ámos Komenský prosazovat „školu hrou“. A ano, děti na základní škole, zvláště pak na prvním stupni by si měly více „hrát“ než se učit něco nazpaměť (tím nepopírám, že například malou násobilku a vyjmenovaná slova je prostě nutné naučit se nazpaměť, protože to urychlí počítání a psaní do budoucna). Ostatní věci můžeme prozkoumávat a hrát si s nimi, např. Jakým slovním druhem může být slovo „jí“? (Sloveso – ona jí/papá; zájmeno – dám to jí/dívce.) Nebo: Jaký čtverec bude mít stejnou číselnou hodnotu u obvodu i obsahu? (Čtverec o straně 4 cm, obvod je 4×4 cm, obsah 4×4 cm2.)
A co když bude zase domácí výuka
Je to sice nepříjemné, ale není třeba panikařit. Děti i učitelé si na distanční výuku zvykly a umějí používat nástroje jako Google Classroom nebo Google Meet (a jiné – podle typu školy). Proto v případě distanční výuky se prostě na nějakou dobu (14 dní, měsíc, několik měsíců) najede na způsob výuky, který je sice nový, ale zčásti již zajetý, a bude se pokračovat stejně jako ve škole. Nikdy nevíme, čemu nás má nová situace naučit. Ale práce s moderními technologiemi se nám nikomu neztratí.
Více článků najdete na portálu mamci.cz