První měsíc po porodu je velmi náročný nejen pro dítě, ale i pro matku. Matky za sebou mají vyčerpávající proces porodu, ale o nic jednodušší to nemají ani miminka. Oproti děloze jsou najednou vystaveni velkému množství jevů, na které nejsou zvyklá. Protože byla s matkou stále propojeni, měla miminka jídlo, kdykoli chtěla, cítila každý její otřes při chůzi a tep jejího srdce. Navíc se změnilo i vnímání zvuků, které byly o dost silnější. Jediné, co však spolehlivě poznají je hlas matky. Proto je pro ně tak důležité, aby jim matka zejména v období prvního šestinedělí byla neustále nablízku.
Měsíční děti ztratí při porodu několik procent ze své porodní hmotnosti, ale velmi rychle se jim zase navrátí. V prvních třech měsících děti přibývají na váze v průměru o 700 gramů za měsíc. Většinu svého času spí, celkem až 15–18 hodin. Ve spánku zpracovávají veškeré okolní vjemy, nové dovednosti a hlavně – rostou.
V tomto období je důležité, aby matka dítě dostatečně chovala a jeho potřeby fyzického kontaktu byly naplněné. Kdykoli miminko pláče, je potřeba aby na něj maminka zareagovala a ujistila se, zda mu nic nechybí.
Vývoj jeho schopností v tomto období představuje především hrubší a jemná motorika. Děti se učí převalit se na bříško a na kratší dobu zvednout hlavičku. Poté se naučí přetáčet a kroutit hlavičkou ze strany na stranu. Ze smyslových dovedností se dítěti vyvíjí především zrak. Jeho vidění je zpočátku černobílé a velmi silně reaguje na ostré světlo. Je schopné vnímat vzdálenosti do 30 cm. Sluch oproti tomu mají dobře vyvinutý už od narození. Proto špatně snášejí jakýkoli silnější hluk.
Více článků najdete na portálu mamci.cz