Názorů na výuku cizích jazyků panuje celá řada, některé doporučují učit jazyk již od narození (podívejte se na bilingvní děti), jiní radí začít v batolecím věku, kdy dítě nejvíce vnímá, další zase do 6 let věku dítěte. Na všech názorech je něco pravdy. Ovšem my se dnes zaměříme na to, kdy začít učit dítě další cizí jazyk (tj. druhý, třetí atd.).
Angličtina je první
Angličtina se dnes učí jako první cizí jazyk. Má to svůj význam. Angličtina je aspoň zpočátku poměrně lehká, je libozvučná, existuje mnoho písniček v anglickém jazyce a hlavně – angličtina je jazykem, kterým se domluvíte všude.
Jaký další jazyk zvolit a kdy
Jako další jazyk je vhodné zvolit jazyk evropský, tedy například ruštinu, španělštinu, francouzštinu, italštinu, němčinu. A kdy? To záleží na tom, kdy jste začali s angličtinou a jak do hloubky jste do jazyka pronikli. Obecně byste s druhým jazykem neměli začínat dříve než za 2 roky od začátku výuky angličtiny a ne později než za 4 roky od tohoto mezníku.
Kolik jazyků je dítě schopné se naučit
Samozřejmě záleží na každém, jaké má dispozice apod., ale obecně a u průměrně nadaných dětí můžeme říci, že jsou schopné se naučit až 3 světové jazyky. Uveďme tedy příklad: Dítě se začne v 6 letech učit angličtinu ve škole, v 10 letech přidá španělštinu a pak cca ve 12 může přidat třeba němčinu.
Když je dítě nadané na jazyky
Když je vaše dítě opravdu nadané na jazyky, pak je dobré, aby se svému koníčku věnovalo. Může se každý druhý rok začít učit další jazyk. A proč po dvou letech? Za dva roky se dá zvládnout základ učiva, základní struktura jazyka, základní slovní zásoba a základní gramatické struktury. Proto se můžeme začít učit další jazyk, protože ten/ty předchozí máme již dostatečně zafixovány a můžeme své znalosti už jen prohlubovat.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Komentáře 1