Jak se učit cizí jazyk? V současné době máme na učení jazyků čas, a tak zkusme nové metody učení slovíček, ať už se učíte anglicky, španělsky, německy, nebo rusky. Uvedené metody se hodí jak pro dospělé, tak pro děti, takže se můžete učit i společně.
Kartičky se slovíčky
Oblíbená a stále platná je metoda psaní slovíček na kartičky. Z jedné strany napíšete slovíčko česky, z druhé strany cizím jazykem. Kartiček bývá potom mnoho, takže je lepší psát si jen ta slovíčka, která vám dělají problémy, anebo si kartičky se slovíčky dávat do gumiček po tématech. Větší zagumičkované balíčky pak můžete dávat do krabiček (třeba od čaje). Ke slovíčkům se vždy můžete vrátit, když máte pocit, že jste něco zapomněli, a prostě jen sáhnete po balíčku podle tématu.
Domino
Trochu práce dá samotná příprava. Je potřeba si slovíčka napsat na kartičky, které budou rozděleny na dvě políčka – jako klasické domino. Na jednu stranu slovíčko česky, na druhou stranu jiné slovíčko v cizím jazyce. Kartičky se rozdají všem hráčům (studentům cizího jazyka) a hraje se jako domino. Kdo má kartičku se správným ekvivalentem, ten ji přiloží. Vyhrává ten, komu nezbydou žádné kartičky.
Pexeso
Zase vás nejprve čeká příprava, ale výsledný efekt pak stojí zato. S dětmi si můžete slovíčka i namalovat, dospělým stačí psaná podoba. Je potřeba, aby kartičky nebyly úplně identické jako v klasickém pexesu, ale jedna kartička bude obsahovat slovíčko v češtině a druhá v cizím jazyce. Vítězí ten, kdo nasbírá nejvíc dvojic.
Myšlenkové mapy
Pokud již umíte slovíček opravdu hodně a třeba se vám některá pletou, zkuste si je dát do myšlenkových map. Doprostřed papíru napište slovo, které bude nadřazené pro všechna ostatní, a kolem do bublinek dávejte tolik slov, kolik vás napadne nebo kolik najdete třeba v nějakém článku, který právě čtete. Pomocí myšlenkových map se naučíte hlavně spojitosti mezi slovíčky.
Více článků najdete na portálu mamci.cz