O finanční gramotnosti se mluví čím dál tím více, a to nejen u nás dospělých, ale stále častěji i u dětí. Děti se sice s některými pravidly seznámí ve škole, mohou se i leccos zajímavého dozvědět, přesto ale základ finanční gramotnosti vždycky budou mít ve vlastní rodině. Ne nadarmo se říká: příklady táhnou.
Komunikace s dětmi
V první řadě si s dětmi povídejte o tom, co se o penězích a financích dověděly ve škole, co se jim na tom líbilo a co nelíbilo, případně čemu nerozuměly. Vy také nemusíte všemu rozumět, ale jistě dokážete vyhledat informace na internetu nebo oslovit nějakého odborníka, který by vám s danou problematikou pomohl. A nebojte se také něco nového od dětí dozvědět.
Nespoléhejte jen na školu
V žádném případě však nespoléhejte na školu, že děti všechno naučí. To platí nejen o finanční gramotnosti. Zapojujte děti do rozhodování v rodině, do placení, nakupování, spoření či investování. Samozřejmě s ohledem na věk. Diskutujte mezi sebou, co je výhodné a co není.
Pár tipů, jak děti nenásilně učit finanční gramotnost
- Menší děti, které už ale umějí trochu počítat, pošlete do obchodu, aby nakoupili jednu věc třeba za 25 korun, ale dejte jim 30 Kč. Děti by si měly umět spočítat, kolik jim v obchodě vrátí. Postupně zvyšujte počet věcí, které mají koupit, i částku, kterou jim svěříte. Ale nezapomeňte je kontrolovat.
- Když vaše pubertální ratolest nevyjde s kapesným, půjčte mu – ale opravdu jako banka – i s úroky, i kdyby měly být jen minimální. Dítě si musí uvědomit, že za půjčku bude muset zaplatit více, než kolik si půjčilo.
- Chcete si zafixovat úroky u hypotéky a přemýšlíte, zda je to dobrý nápad, a popř. na jak dlouhou dobu je zafixovat. Svěřte dospívajícímu dítěti, ať vám vyhledá relevantní informace/články/prognózy a na základě nich doporučí nejvhodnější strategii. Potom ji společně rozeberte.
Více článků najdete na portálu mamci.cz