Že je slinivka břišní životně důležitý orgán, víme všichni, že onemocnění s ní spjatá ohrožují dotyčného na životě, jste už pravděpodobně taky někde slyšeli. Ale proč tomu tak je a proč zrovna slinivka břišní je nepostradatelný orgán? Je to jednoduché.
Slinivka nejvíc ovlivňuje trávení
Latinsky pancreas, tedy slinivka břišní, je velká žláza uložená částečně za tenkým střevem a částečně za žaludkem. Je zajímavá tím, že se podílí na vnitřní, ale zároveň i na zevní sekreci hormonů, což je pro tělo nesmírně důležité. Zevní sekrece znamená, že lalůčky uložené na slinivce břišní, tvoří pankreatickou šťávu. Ta postupnými vývody ústí do tenkého střeva a obsahuje několik enzymů, důležitých na trávení potravy. Jednak pomáhá štěpit bílkoviny na aminokyseliny, dále štěpí tuky a v neposlední řadě i cukry, z těch složitějších na jednoduché.
Slinivka se podílí i na vnitřní sekreci. Uvnitř ní jsou totiž drobné útvary zvané Langerhansovy ostrůvky, které produkují dva druhy buněk. Jednak známý inzulín, který umožňuje vstup glukosy do buněk. Při jeho nedostatku se glukosa hromadí v krvi a vzniká cukrovka. A dále tvoří glukagon, který působí opačně než inzulín. Pokud je totiž cukru v organismu málo, glukagon uvolní zásobní cukr glykogen ze svalů či jater a dodá ho buňkám.
Pankreatitida je závažný stav
Akutní zánět slinivky břišní je život ohrožující onemocnění, kdy se enzymy pankreatické šťávy aktivují už ve slinivce. Za normálních okolností se ve slinivce enzymy pouze vytvoří a aktivují se až v tenkém střevě. Aktivací enzymů již ve slinivce dojde k natrávení buněk slinivky, k jejich poškození a následné odúmrti buněk slinivky.
Důvody mohou být různé. Od biliární pankreatitidy, kdy kámen uzavře vývod ze slinivky a šťáva nemůže odcházet, přes cestující infekci v těle, až po velký příjem alkoholu. Alkohol na buňky slinivky působí toxicky a způsobuje jejich zánět.
Několik typů zánětu může určit správnou diagnózu
Podle druhu probíhajícího zánětu a pro něj typických příznaků lze celkem snadno rozpoznat, o jakou nemoc jde a v jakém je stádiu. Nejlehčí formou je tzv. otok pankreatu, který má i dobrou prognózu. V této fázi dochází k „pouhému“ hromadění pankreatické šťávy ve slinivce, jejíž množství způsobuje otok slinivky. Druhou, těžší formou jsou ohraničené nekrózy, kdy dochází k trhání buněk ve slinivce vlivem velkého množství pankreatické šťávy. Tím dochází postupně k nedokrvení a nekrózám.
Obě neléčené předchozí formy mohou vést v důsledku až k třetímu, nejtěžšímu stupni, a to krvácení ve slinivce. Jde sice o velmi vzácný stav, ale může k němu dojít.
Jak se zánět pozná?
Pacienta při probíhajícím zánětu postihne krutá až nesnesitelná bolest v epigastriu, tedy v mezižebří. Dotyčný velmi trpí, snaží se najít polohu, která by mu ulevila od bolesti, ale nedaří se. Bolest se rozvíjí pomalu, ale stupňuje se, může trvat hodiny až dny, někdy vystřeluje do zad a simuluje počínající zánět žlučníku až akutní zánět ledvin. Pacient je sužován zvracením, nevolností až nechutenstvím, celkově je velmi bledý, zchvácený, může mít zvýšenou teplotu. Typickým příznakem je prknovitě stažené břicho, což je obrannou reakce organismu a břišních svalů.
Léčba? Dieta, dieta a zase dieta!
Jelikož se slinivka podílí především na trávení, cílem léčby je uvést slinivku do funkčního klidu, proto nesmí pacient nic jíst. A to minimálně 2 – 3 dny. Výživa se podává pouze parenterálně. Nutná je tím pádem hospitalizace, kde má pacient zajištěnou kontrolu nad svým zdravotním stavem a jistotu dodání výživy i léků, které nutně potřebuje.
Po cca dvou dnech se začíná postupně vracet perorální příjem potravy, ale skutečně postupně. Začíná se tekutými složkami – čaj, voda, a pokud pacient snáší vše dobře, strava se postupně obohacuje o cukry, tuky i bílkoviny. Dodržovat dietu musí pacient dlouhodobě, i po propuštění z nemocnice, někdy i několik měsíců. Obecně nejsou vhodné tuky, čokoláda a alkohol. Jak se k přísnému opatření pacient postaví, je již jen na něm, ale jelikož porušení pravidel by mohlo mít katastrofální následky, je dobré si na nějaký čas pohlídat, co slinivce dáváte a čím ji pomalu, ale jistě, uzdravujete.
Více článků najdete na portálu mamci.cz