Za deštivých dnů jistě přemýšlíte nad tím, jak zabavit své ratolesti, aby neseděly jen u televize nebo počítače. Naučte je techniku quilling a pro ty menší vám přinášíme zjednodušené postupy.
Co je quilling
Pokud byste se čirou náhodou s touto technikou ještě nesetkali, pak vězte, že je to tvoření z papírových proužků, ke kterému alespoň zpočátku nepotřebujete téměř nic jiného. Proužky papíru si můžete nastříhat sami a natáčet je například na špejli, háček nebo pletací jehlici. Výtvory vznikají skutečně pozoruhodné, takže je klidně můžete darovat jako dárek.
Šnek
Nejjednodušší pro malé děti bude vyrobit šneka. Ustřihněte si proužek papíru asi 1 cm široký a cca 20 cm dlouhý. Zatočte jej třeba podle tužky a nechte trochu rozestoupit, aby vytvořil ulitu. Tu slepte lepidlem na papír tak, aby držela tvar. Poté si ustřihněte proužek tvrdšího papíru na tělíčko (také asi 1 cm široký a cca 6 cm dlouhý. Ulitu nalepte na tělíčko. Nakonec si ustřihněte proužky z tenkého papíru na tykadla. Stačí šířka cca 2 mm a délka asi 5 cm. Zatočte je pomocí jehlice (špejle, háčku) a nalepte jednou stranou dopředu na tělíčko. Šnek je hotový.
TIP: použijte barevné papíry, ať je šneček pěkně barevný. Nebo bílý papír nechte dětem nejprve pomalovat.
Motýl
O něco těžším výtvorem bude motýl, ale zase bude mnohem efektnější. Budete potřebovat čtyři proužky papíru stejného jako na šnečí ulitu (1 cm široký a 20 cm dlouhý). Stejně je i srolujte a slepte. Na tělíčko motýla budete potřebovat tvrdší papír o šířce 1 cm a délce asi 8 cm. Na obě strany tělíčka nalepíme po dvou kolečkách z papíru. Tykadla vytvoříme podobně jako u šneka, nalepíme je ale po stranách tělíčka tam, kde chceme mít hlavičku motýla. Celého motýla můžeme buď nalepit na papír a použít jako přáníčko, anebo mu zezadu přilepit špejli a darovat jej jako zápich do květináče (nejlépe i s květináčem a květinou).
Více článků najdete na portálu mamci.cz