Jak ochladit domácí mazlíčky – jakmile teploty přesáhnou třicítku, všichni utíkáme k vodě, abychom se zchladili. Co ale naši domácí mazlíčci? Jak jim pomoci přežít horko?
Domácí mazlíčci, kteří jsou jen doma
Zvířátka jako křeček, morče, andulka apod. se moc nevenčí, takže jim nehrozí přehřátí venku. Nicméně i doma jim může být pěkně horko, jestliže jim nepomůžete. Zatemňujte rolety nebo žaluzie ráno ve východních pokojích, odpoledne v jižních a západních místnostech. Můžete si doma nainstalovat klimatizaci, ale nastavte ji maximálně o 5 °C méně, než je venkovní teplota, aby zvířátka neměla teplotní šok. Stejně tak ventilátor dávejte na druhou stranu pokoje, aby zvířátkům nefoukal přímo do příbytků – mohla by prochladnout.
Kočka
Specifické požadavky bude mít kočka. Ta může bydlet uvnitř i venku. Rozhodně byste jí měli umožnit „venčení“ brzy ráno nebo pozdě večer. Doma musí mít přístup k vodě a klidně i mokrý hadr na zemi, na kterém se může zchladit. Máte-li sklep, umožněte kočkám přístup do něj.
Pes
Psa si s sebou můžete vzít na koupaliště, pokud se jedná o rybník a je to povoleno (resp. není to zakázáno). Nicméně nenuťte psa, aby se za každou cenu koupal. Někteří psi vodu milují a budou plavat jako o závod, jiní – ačkoliv všichni psi umějí plavat – vodu nesnášejí a namočí si maximálně tlapky. Psa byste měli venčit ráno nebo pozdě večer. Doma by měl mít stejně jako kočka dostatek vody na pití, nebo také led, který může olizovat, a také nějaký mokrý hadr, na kterém se bude moci zchladit. Pozor dejte zejména na psy, kteří jsou celoročně celodenně venku – ti by se přehřáli mnohem spíše než jejich domácí kolegové. I venkovní pes ocení, když ho necháte ve vedrech v garáži, sklepě nebo alespoň v předsíni.
Co rozhodně nedělat
Žádné zvíře nepolévejte studenou vodou ani ho neházejte do vody! Utrpělo by teplotní šok.
Také žádné zvíře nenechávejte samotné v autě, protože tam se teplota může vyšplhat až na dvojnásobek teploty venku!
Více článků najdete na portálu mamci.cz