Možná vás překvapuje, že se u miminka kromě například zraku a sluchu hned po narození a pak ještě dvakrát v poměrně krátkém intervalu kontrolují zrovna kyčle, resp. kyčelní klouby. Proč tomu tak je a jaké vady mohou miminku hrozit?
Něco málo o kyčelním kloubu
Kyčelní kloub je největším a nejpevnějším párovým kloubem v lidském těle. Kloub tvoří jen dvě části: hlavice kosti stehenní a jamka kosti pánevní. Důležité jsou i vazy kloubního pouzdra. Tyto klouby totiž nesou celou váhu trupu a udržují i rovnováhu trupu. Kromě toho má tento kloub nejširší rozsah pohybu ze všech kloubů na těle.
Kdy se kontroluje kyčelní kloub u miminek
Teď už je jasné, proč je kyčelní kloub tak důležitý. U miminek se kontroluje ihned po narození, dále pak mezi 6. a 9. týdnem po narození a nakonec (pokud je vše v pořádku) mezi 12. a 16. týdnem po narození. Pokud se objeví nějaké abnormality, pak se pokračuje v kontrolách s odstupem tří měsíců až do vyřešení problému. Kontroly se provádějí ultrazvukem, pouze v případě těžších vad rentgenem.
Co ovlivňuje kyčle
To, zda se kyčle vyvinou správně, je ovlivněno již během těhotenství, a to na základě genetiky, ale také podle toho, jak se maminka stravuje. Vyvážená strava s dostatkem vitamínů a stopových prvků je základem pro vývoj zdravého miminka. Někdy mohou dysplazii kyčelního kloubu způsobit i ženské hormony, které se uvolňují při porodu a mají za úkol uvolnit vazy, aby miminko snáze prošlo porodními cestami; někdy dochází k této komplikaci při porodu koncem pánevním.
Jaké bývají nejčastější problémy
Nejčastějším problémem u kyčelního kloubu je tzv. opožděný vývoj jader kloubů – měla by se vyvinout nejpozději do 10. měsíce věku novorozence (obvykle je to již kolem 3.–4. měsíce). Další vadou bývá pak dysplazie kyčelního kloubu, která se musí řešit ortopedickými pomůckami nebo v nejtěžších případech chirurgicky.
Jak podpořit vývoj kyčlí po narození
I v dobách jednorázových plen se doporučuje – zejména v prvních měsících – tzv. široké balení, tedy přes jednorázovou plenu dát ještě složenou plenu bavlněnou. Takto jsou kyčle ve správném postavení – resp. hlavice stehenní kosti ve správném úhlu zapadá do jamky kyčelního kloubu.
Prevenci kontroly kyčlí nezanedbávejte, abyste předešli pozdějším komplikacím!
Více článků najdete na portálu mamci.cz