Máte-li na zahradě kousek volného místa a nevíte, co s ním, zasázejte si tam maliníky. Nejenže bude vaše zahrada hned o něco lépe vypadat, jelikož vše co se zelená a plodí je nabité energií, ale zároveň uděláte maximum pro váš půvab. Maliny jako elixír na krásu.
Maliník je nejstarší ovocnou rostlinou vůbec. Pěstují se od Ameriky, přes severní polokouli Evropy až po západní Asii. Osobitá, sladkokyselá chuť plodů je nezaměnitelná, a proto se velmi hojně využívá. Nejenže maliny výborně chutnají na zmrzlinovém poháru, jako marmeláda či zmrazený poklady, které v zimě stačí jen vytáhnout. Ale nejlepší a nejhodnotnější sousto je v podobě právě utržených čerstvých malin, které se mohou pyšnit mnoha účinky.
Důležité látky pro unavené oči
Jelikož se maliny vyskytují kdekoli na louce, podél lesních cest nebo v křovinách, chuť malin lesních je nezastupitelná. Plody dozrávají zhruba mezi červnem až září, záleží na odrůdě, ale všechny se poznají podle typicky jasné červené barvy s lahodnou chutí.
Je dokázáni, že přítomnost vitamínu A v malinách působí jako přírodní prostředek proti očním obtížím. V případě nedostatečné ostrosti vidění či šeroslepostí, zkuste maliny. Obsahují totiž také rutin, který zpevňuje cévní stěny očí, a zlepšuje přísun živin.
Maliny jsou bohatou zásobárnou vitamínu C. Tento vitamín úzce spolupracuje právě s rutinem, který dovede v těle bránit a zastavit krvácení. Především jsou expertem na krvácení z nosu a dásní. Trpíte-li silným krvácením v době menstruace, „malinové užívání“ pro vás bude to pravé ořechové.
Díky svým odvodňovacím schopnostem jsou výborným pomocníkem v boji při onemocnění ledvin a močového měchýře. Zároveň mají silnou čistící schopnost střev, které dokážou zbavit spousty odpadních látek a zabránit zánětlivým procesům.
Malinový elixír krásy
Maliny jsou odpradávna považovány za přeborníky v kosmetice. Dokážou totiž svými účinky dodat vlasům lesk, zesílit je, kůži i nehtům dodá zdravou pružnost a vitalitu. Tajemství, které v sobě maliny nesou, se říká biotin, tedy vitamín krásy, který obsahuje síru. A právě ta je zodpovědná za krásnou a zdravou pleť, neodolatelné vlasy a pevné nehty.
Biotin sám o době sice vytváří naše tělo samo, jenže tento vitamín se tvoří ve střevech, a to pouze tehdy, je-li střevo zdravé. Převážnou část vitamínu totiž tvoří tamní bakterie, které jsou však v průběhu života ve velké míře hojně kompenzovány. Vlivem stresových situací, podání ATB či nezdravého životního stylu dochází k ubývání zdravých bakterií a tvorbě těch škodlivých. Tím pádem se biotin již nemůže v tak hojné míře vytvořit, a je tedy nutné potřebný vitamín dodat. Postačí si „naordinovat“ malinovou kúru. Zkuste několik dní po sobě sníst jakýkoli pokrm s několika plody malin. Ať už právě utržené na zahradě, polité šlehačkou nebo namazané na pečivu v podobě marmelády, pro zdraví a pečující vzhled vaší pleti by měly přinést to pravé ovoce.
Jediná nevýhoda? Nelze je dlouho skladovat
Maliny mají mnoho pozitiv a snad jen a pouze jedno negativum, a to právě neschopnost dlouhodobého skladování. Utrhnete-li plody z keříku nebo koupíte v obchodě, je nutné je okamžitě spotřebovat. Je jedno, jakým způsobem, ale v tomto případě se počítá každá minuta. Maliny jsou totiž velmi choulostivé a snadno zplesniví. Navíc jsou náchylné na otlak, a proto je dobré plody rozebrat a nenechávat ležet na sobě, ale vedle sebe.
Výborným osvěžujícím prostředkem na horké letní dny je pravá domácí malinová šťáva, která se svou chutí nevyrovná žádné kupované minerálce či sirupu. Její lahodná, sytá a sladká chuť rychle zažene žízeň, dodá potřebné vitamíny a zároveň šetří i vaši peněženku. Vlastní produkty, z domácí kuchyně, vyjdou mnohdy levněji, zdravěji a užitečněji.
Více článků najdete na portálu mamci.cz