Dočasné, nepříjemně nafouklé břicho, střevní křeče a odchod plynů, poznal v životě asi každý. Zavzpomíná-li takový dotyčný v mysli, vzpomene si, že knedlo, zelo, vepřo byl sice naprosto exkluzivní nedělní oběd, ale teď si to výborné zelíčko vybírá krutou daň. Ale co dělat, pokud vás nadýmání trápí téměř denně, ať jíte jakékoli jídlo? Jak si pomoci, když vás nepříjemné doprovodné projevy vyřazují z běžných denních záležitostí? Zde je několik tipů.
Nadýmání není jen o skladbě jídla
Nadýmání trápí člověka tehdy, pokud se vlivem nadměrného obsahu plynů ve střevech roztahuje trávicí trubice, která pak způsobí vzedmutí břicha. Příčinou může být přílišné polykání vzduchu, jako následek neustálého říhání při jídle, dále nedostatek kyseliny solné v žaludečních šťávách, stejně jako nedostatečný přívod žluči. Potrava tudíž není strávená beze zbytku, v tlustém střevě kvasí a vznikají tím plyny, jako kysličník uhličitý, sirovodík a metan.
Konzumace nadýmavých jídel dělá pochopitelně také své. Luštěniny, košťáloviny (kapusta, brokolice, zelí, květák), okurka, cibule, zelené papriky, ředkvičky, případně i některé druhy tmavého pečiva mohou způsobit stejně nepříjemné potíže. Nadýmání však může vzniknout také jako doprovodný projev při nesprávném stavování. Při přílišném hltání jídla a jeho nedostatečném rozžvýkání, případně při zpomaleném průchodu potravy trávicí trubicí dojde opět k nadýmání.
Stejnou paseku může vyvolat i žvýkání žvýkaček či nadměrná konzumace piva, stejně jako nesnášenlivost mléčného cukru. Je mnoho lidí, kterým mléčný cukr (laktóza) způsobuje nadýmání, a to kvůli tomu, že laktóza se při nedostatku určitých enzymů v těle nedokáže štěpit. Tím bakterie v tlustém střevě vytvoří jiné štěpné produkty, které mohou vyvolávat větry, anebo průjmy.
Jaká je tedy pomoc. Vzdát se oblíbené brokolice?
Co se potravinové léčby týká, nejvhodnější je konzumace všech druhů ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody. Jejich složení totiž způsobí rychlejší pohyb potravy ve střevech, preventivně působí proti nadýmání, mírní je a také léčí. Velmi vhodné jsou proto kiwi, třešně, švestky, jahody, melouny nebo rajčata.
Tzv. navinulé ovoce, tedy třeba citrony, jablka, rybíz, vinné hrozny či brusinky a kiwi, snědené před jídlem, působí v žaludku jako lákadlo na kyseliny. Tím se zvýší vylučování kyseliny solné, stejně jako obsah kyselin v žaludečních šťávách. Díky tomu se některé potraviny lépe „předtráví“ a následný vznik plynů proto už není možný.
Svých oblíbených luštěnin se nemusíte nadobro vzdávat, ovšem za předpokladu, že je před vařením na dostatečně dlouhou dobu namočíte do vody. Udává se minimálně 12 hodin. Vodu, ve které jste luštěniny máčeli, nevylévejte, ale použijte na pozdější dovaření luštěnin.
Co se týče ostatních druhů zeleniny vyvolávající plynatost, je vhodné k nim při vaření přidávat různá koření či bylinky usnadňující trávení. Mezi nejznámější a účinné koření patří fenykl, tymián, kmín, saturejka či šalvěj, ale velmi vhodná je také méně známá citronová kůra či rozmarýn. Léčivky, jako máte peprná nebo anýz způsobí, že v tlustém střevě nedochází k opožděné fermentaci (rozkladu) provázené produkcí plynů.
Malý zázrak dokáže i čerstvě nastrouhaný zázvor, smíchaný s trochou citronové šťávy. Takto připravená směs působí velmi blahodárně na zažívací trakt, stejně jako meduňka, coby domácí prostředek proti nadýmání. Někdy se doporučuje zkusit i aktivní (živočišné) uhlí, které na sebe váže plyny a zmenšuje jejich nepříjemný pach.
Na co si dát pozor?
Nápoje sycené kysličníkem uhličitým, tedy perlivé, se nedoporučují konzumovat. Taktéž není vhodné se oddávat velkému množství piva, vína či kola kolovým nápojům nebo jídlům pořízených ve fastfoodech.
Naopak vhodné je zajistit si na jídlo dostatečný klid a čas, potravu vždy důkladně rozžvýkat, nepopíjet mezi jídly, ale až po jídle. Dbát na správně připravenou, pestrou stravu, s dostatečným přísunem ovoce i vhodné zeleniny.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Musím připomenout jednu drobnost-silné nadýmání a plynatost je bohužel příznakem slabé či nemocné slinivky-můj lékař tyto příznaky léta jen zlehčoval,a nyní uvažují o její operaci..Trochu pozdě-bohužel pro mne.
Když se nafukuji i po převařené kohoutk. vodě nalačno, mám také něco se slinivkou? Asi bych ji měla na jaře detoxikovat, že? Toto mám již asi 16 let.
No tak si prdnu no a co, přeci si nenechám vyvalit bok ! Nejlepší je to v tramvaji jak každý ňufe odkud to jde.