Plochá noha je jedna z nepříjemností, která trápí podstatnou část populace. Přitom podle prezidentky České podiatrické společnosti Marie Součkové se 98% dětí rodí se zdravýma nohama, přičemž v předškolním věku už 33 % z nich trpí nějakou vadou. Je prokázáno, že jedním z nejvlivnějších faktorů je v případě plochých nohou dědičnost, nicméně stále existují určité zásady, kterými se můžeme řídit, pokud se chceme u našich dětí plochých noh vyvarovat. Jaká je prevence plochých nohou u dětí?
-
Nepředbíhat vývoj dítěte
Až je noha připravená, tak je připravená. Proto je nevhodné předčasné postavování dítěte na nožičky, které nepřipravenou nohu nezdravě zatěžuje. Deformace v budoucnu může způsobit také umisťování dětí do chodítek nebo předčasné obouvání. Dítě, které nechodí, boty nepotřebuje. Naopak mu brání v jeho zatím přirozeném pohybu, kterým je batolení. Batole pak nohu často nepřirozeně krčí.
-
Vhodné boty
Do výběru kvalitní obuvi pro vaše nejmenší investujte čas i peníze. Odborníci se stále přiklánějí buď k proudu „pevná pata, pružná špička“, nebo „barefoot“. I vy si nastudujte, kterým směrem se vydáte. Nekupujte bazarové boty, nekupujte boty z obchodů, kterým nedůvěřujete a ideálně nenakupujte přes e-shop. V obchodě si nechte poradit, abyste vybrali vhodnou velikost.
Důležité je také pravidelně kontrolovat, zda dítě z bot nevyrostlo. Malé dítě automaticky začne prsty krčit a vy ani nemusíte zjistit, že je bota dávno malá.
-
Stimulovat nohu
Kdykoliv se naskytne příležitost, dopřejte svému dítěti chůzi bosky po různých typech povrchů. Ideální je tráva, písek, oblázky, … Dobře poslouží i podložka na duplo. Chůzí naboso, navíc po nerovném terénu, se zapojují svaly nohy, které při běžném chození v botách po rovných podlahách odpočívají.
Všechna tato doporučení je dobré aplikovat od chvíle, kdy dítě samo chodí. Nicméně do doby, kdy zjistíte, jestli bude mít vaše dítě ploché nohy, ještě nějaký čas uplyne. Plochá noha se dá diagnostikovat nejdříve mezi 4. – 5. rokem. Jistě vás otestuje lékař na preventivní prohlídce, ale klidně můžete v létě nechat obtisknout mokré chodidlo svého dítěte na asfalt. Podle stopy, kterou zanechá, poznáte, jestli má nebo nemá ploché nohy.
Pokud se dozvíte, že i přes veškerou vaši snahu dítě ploché nohy má, nedělejte si z toho těžkou hlavu. Mnoho z nás s tímto drobným handicapem žije naplněný život. Navíc cvičení u fyzioterapeuta a ortopedické vložky do bot dovedou zázraky.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Plocha noha je vrozená vada, diagnostikuje se po tom co dítě začne chodit. Cvičení je základ a kvalitní boty se zapracovaným plochonožím musí být, žádné vložky.
Genetika hlavne,oba potomci maji ploche nohy po tatinkovi.Kvalitni boty kupuji odmalicka,vlozky ani ortoped nepomohli.
Zatim problemy nemaji,bez bolesti,otoku..jen sehnat boty,aby jim byly,ne ze by se nesehnaly,ale je omezeny vyber.