„To snad ne!! Už zvoní budík? Vždyť jsem skoro vůbec nespala? Jsem unavenější ještě víc, než když jsem šla večer spát…“, možná si podobné věty ráno občas také říkáte a zjišťujete, že navzdory 8hodinovému klidnému spánku, jste ráno vyčerpaná a unavená. Představa nabytého dne se všemi povinnostmi a úkony vás doslova ubíjí, jste podrážděná, vystresovaná a sama ani pořádně nevíte, kdy jste se naposled upřímně od srdce zasmála. Něco je špatně!! Jak nastartovat kvalitní den a objevit ztracenou energii? Pojďme si říct několik tipů…
Den začíná snídaní…
Snídaně je základ, a pokud někdo namítne, že nemá pro ránu hlad, je vlastním popravčím své dobré nálady. Energii získanou ze snídaně hned po ránu zužitkujete na snadný start všech ranních povinností. Zkuste po ránu zahřát žaludek něčím příjemně teplým. Horká ovesná kaše, teplé vafle polité čokoládou nebo műsli s vlažným mlékem a čerstvým ovocem jsou sázkou na jistotu. Fantazii se meze nekladou, on i chléb se šunkou či medem je výživný a dodá tělu potřebnou energii.
Bylinkový elixír
Někdy se stává, že ač se řídíte všemi dobře míněnými radami o zdravém životním stylu, jíte 5x denně, sytíte se menšími, ale častějšími porcemi. Vyhledáváte zeleninu a ovoce, alkohol obcházíte obloukem, únava je přesto stále neúnosná a vy jste psychicky na dně. Než zajdete do lékárny pro nějaký „driják“, okuste sílu přírody, třeba si její kouzelné účinky nakonec zamilujete.
Brutnák lékařský
Tato bylina posiluje činnost žláz produkujících adrenalin a pomáhá tak osobám vyčerpaným dlouhodobým stresem. Lze ho použít i při léčbě depresí, ale je nutné ho užívat jen krátkodobě (2-3týdny) a to ještě pod dohledem zkušeného bylinkáře. Jednu lžičku tinktury z brutnáku stačí užívat 3 x denně cca tři týdny a stres by měl ustupovat.
Kozlík lékařský
Bylinka, která zmírňuje mnoho nervových chorob. Působí proti úzkostem, má sedativní účinky a působí i proti nespavosti. Z kozlíku lze připravit i výluh, který je vhodný k obkladům na unavené svalstvo či kolikovité bolesti břicha.
Levandule lékařská
Její zklidňující a sedativní účinky jsou užitečné hlavně při léčbě nervozity, neklidu či stresu. Při nervovém vyčerpání a bolestech hlavy je vhodné pít 3x denně šálek nálevu z květů levandule. Přičemž šálek večer pomáhá ke klidnému spánku.
Meduňka lékařská
Jedná se vlastně o přírodní antidepresivum. Zlepšuje náladu, zklidňuje úzkost, nervozitu i panické ataky. Je možné ji užívat i při nespavosti či bolestech hlavy. Dopřejte si šálek čaje z meduňky asi 3x denně a sami poznáte, jakou má tato bylinka moc.
Mučenka pletní
Mučenka je vynikajícím sedativem, zklidňuje a tlumí pocity úzkosti i psychického napětí. Zlepšuje spánek a dokonce se výborně hodí při dětské hyperaktivitě. Čaj si dejte spíše večer před spaním nebo tehdy, když před vámi nebudete žádný důležitý úkol či schůzka. Tato bylina totiž navozuje ospalost, čímž zavírá dveře stresu a špatné náladě.
Třezalka tečkovaná
Osvědčila se zejména proti úzkosti, neklidu či lehčím typům depresí. Pokud pacient bere antidepresiva, třezalka by se užívat rozhodně neměla. Jste-li vyčerpaní, užívejte třikrát denně lžičku tinktury z třezalky, má-li vaše dítě problém s nočním pomočováním, zkuste mu podat jen asi 7 kapek tinktury a mokrá prostěradla by měla být brzy minulostí.
Bylinky nejsou všemocné, ale jistou sílu v sobě mají. Zkuste hodit některé povinnosti za hlavu a ty nutné záležitosti pěkně spravedlivě rozdělte mezi všechny členy domácnosti. Však on si syn ve třetí třídě zvládne svačinu úplně v pohodě nachystat sám. Desetileté slečně se žehlením prádla přece ruce nezkroutí a manžel určitě rád zvládne připravit, alespoň třikrát týdně, večeři pro hladové krky. Nebude to trvat dlouho a vy se zase jednoho krásného rána probudíte skutečně odpočatá a s úsměvem na rtech.
Více článků najdete na portálu mamci.cz