Minule jsme se zaměřili na poruchy plodnosti u žen, ale je potřeba říci, že dnes již zhruba z poloviny případů při nemožnosti počít dítě je na vině muž. Pojďme se tedy podívat na nejčastější poruchy plodnosti u mužů.
Věk, stres, nadváha a podváha atd.
Ačkoliv se zdá, že u mužů tyto ovlivnitelné symptomy nehrají tak velkou roli jako u žen, přesto se doporučuje začít s pokusy o miminko v nižším věku (i muži mají své biologické hodiny), omezit stres jak pracovní, tak z toho, že se otěhotnění nedaří, a také je dobré udržovat si stálou váhu. Rovněž je vhodné nenosit těsné slipy a džíny, nepobývat v zakouřeném prostředí, nedopřávat si horké koupele, nezvedat těžká břemena, dostatečně se hýbat apod.
Spermie
U mužů se vždy nejprve zkoumá spermiogram. Spermie mohou mít mnoho různých „nedostatků“. Jedním z nich je nízký počet spermií, který se udává v počtech spermií na mililitr spermatu – nízký počet znamená, že jich je méně než 15 milionů na mililitr spermatu. Dalším důvodem je nedostatečná pohyblivost spermií – spermie se nedokážou dostat až k vajíčku a oplodnit jej. Spermie mohou mít také špatný tvar – nedokážou proniknout do vajíčka.
Problémy s pohlavním stykem
Pokud má muž problémy s erekcí nebo s ejakulací, pak také obvykle nemůže dojít k oplodnění partnerky. Je potřeba řešit problém s pohlavním stykem, po vyřešení problému je většinou normální otěhotnění možné.
Hormonální příčiny
Někdy se stává, že poruchy v tvorbě spermií jsou hormonálního rázu. Pak se nasazuje hormonální léčba. Pokud je úspěšná, normální otěhotnění je většinou možné.
Anatomické problémy
Anatomické problémy, jako např. varikokéla (rozšíření žilní pleteně varlete – je to podobné jako křečové žíly jinde v těle) znemožňují normální oplodnění partnerky. Tomuto onemocnění se dá včas předejít a po léčbě je normální otěhotnění možné.
Protilátky proti spermiím
Stejně jako ženské tělo, může i mužské tělo produkovat protilátky proti vlastním spermiím, někdy se tomu říká imunologická nekompatibilita.
Možností je spousta a mnoho příčin neplodnosti se dá docela dobře identifikovat a léčit. Nebojte se proto vyhledat odbornou pomoc včas, protože jen tak se brzy dočkáte vytouženého miminka.
Více článků najdete na portálu mamci.cz