Kopřivka je svědivá vyrážka, která vzniká na podkladě alergické reakce. Má podobu zarudlých pupenů, které svědí. Řadí se mezi nejčastější kožní choroby, alespoň jedenkrát za život se s ní setká téměř třetina populace.
Dochází k výsevu pupenů, které svědí, ty mají bílou nebo červenou barvu. Okolo nich je červená ploch, která silně svědí. Může mít malou velikost, ale i podobu velké plochy. Škrábáním puchýřků si může člověk zanést další infekci do kůže.
Podstatou kopřivky je alergická reakce, mezi nejčastější alergeny patří potraviny, léky, kovy, hmyzí bodnutí, zvířecí srst a pyly. Kopřivka se může vyskytnout i jako reakce na sluneční záření, chlad, horečku, stres.
Pokud kopřivka trvá do 6 týdnů, jedná se o akutní kopřivku. Chronická kopřivka se definuje jako stav, kdy se problémy vyskytují alespoň dvakrát týdně po dobu delší 6 týdnů. U akutní kopřivky většinou příčina odejde sama a tím zmizí i vyrážka. Chronická kopřivka vyžaduje zásah lékaře a často se na objasnění příčiny podílí lékaři z různých oborů.
Jak se kopřivky zbavit
Akutní kopřivka většinou zmizí sama, pokud víme, na co máme alergii, snažíme se tomu vyhnout. Na zmírnění příznaků se používají antihistaminika, neřeší však příčinu, pouze nepříjemné projevy. V určitých případech lékař předepíše krátkodobě kortikosteroidy, v případě kopřivky na základě stresu, se předepisují léky na uklidnění.
Pokud se vyvine do podoby anafylaktického šoku, stav vyžaduje rychlou lékařskou pomoc a aplikaci adrenalinu.
Dále je vhodné eliminovat vše, co by mohlo kopřivku zhoršovat, jako například přehřátí, velká fyzická aktivita, pobyt v horkém prostředí. Je vhodné nosit volný oděv, psychický klid, vyhýbat se dráždivým potravinám a pobytu na slunci.
Více článků najdete na portálu mamci.cz