Každou maminku to dřív nebo později (ale přeji vám, ať později) potká. Vaše miminko chrčí a buď mu teče z nosu nebo ho má plný a rýma nejde ven. Jak máte v případě dětské rýmy postupovat?
Existují dvě rýmy, ještě lépe řečeno dvě stádia rýmy. Tím prvním je rýma vodová. Dítěti teče z nosu samo, co chvíli mu utíráte vodovou nudli. V tomto případě není třeba odsávat (maximálně před usnutím, pokud rýma dítě budí), ale doporučuje se zhruba třikrát denně stříknout do nosu mořskou vodu na zvlhčení sliznic.
Pak existuje druhý, pokročilejší typ – rýma žlutozelená. Dítě je zahleněné, hleny samovolně neodcházejí. V tomto případě existují dva přístupy odborníků. Jedni radí pouze opět zvlhčovat mořskou vodou a neodsávat, rýma odejde sama, nicméně u některých náchylnějších dětí může postoupit do středního ucha a vyvolat jeho zánět. Druhá skupina lékařů tvrdí, že byste měli odsávat.
Jak odsávat
- Před odsáním prostříkněte nos mořskou vodou a několik minut vyčkejte. Mořskou vodu pořídíte v lékárně.
- Odsajte hleny.
- Nyní můžete prokapat nos lékařem doporučenými kapkami nebo opět prostříknout mořskou vodou. (Tento krok lze vynechat.)
Doporučuje se odsávat maximálně třikrát denně, protože při častějším odsávání dochází k znecitlivění sliznice, která je pak náchylnější.
Čím odsávat?
Na českém trhu existují tři základní typy odsávaček, které zakoupíte v každé lékárně nebo v některých drogeriích. Výrobců je více, volba je na vás.
-
Balonková odsávačka
Jde o balónek s násadkou, který zmáčknete, tím vytvoříte podtlak, zasunete dítěti půl centimetru do nosu a uvolníte sevření balónku. Podtlakem nasajete sopel na kraji nosu. Někteří výrobci radí ještě ucpat druhou, právě neodsávanou dírku.
Pro nejmenší miminka nebo pro vodovou rýmu je odsávačka vhodná, nicméně nemá dostatečný tah odsát zadní rýmu, která právě způsobuje výše zmiňovaný zánět středního ucha. Cena se pohybuje mezi 50 a 100 Kč.
-
Hadičková odsávačka
Nezbytná výbava našich maminek. Jednu hadičku zasunete dítěti do nosu, druhou vdechujete a do nádobky tak sbíráte sopel z dětského nosu. Tento typ odsávačky je relativně spolehlivý, nicméně pokud nemáte nejsilnější plíce, tak se dost nadřete. Odsávání nějakou dobu trvá a dítě většinou nejeví známky spokojenosti s hadičkou zasunutou hlouběji v nose. S batolaty jde o skutečný boj. Cena je příznivá – od 30 do 70 Kč.
-
Odsávačka na vysavač
Výdobytek 21. století, který si většina aktivních uživatelek nemůže vynachválit. Tuto odsávačku jedním koncem zasunete do hadice vysavače, druhý konec pouze přiložíte k nosní dírce. Vysavač nastavíte na nižší výkon (konkrétně je uvedeno v příbalovém letáku), zapnete jej a během pár vteřin odsajete jak přední, tak zadní rýmu v jedné nosní dírce a během dalších pár vteřin i v druhé. Některým dětem tento způsob odsávání nevadí, jiným ano. Nicméně jedná se o rychlou a účinnou úlevu. Pro svůj klid můžete nejdřív vyzkoušet na sobě. Cena se pohybuje od 200 do 400 Kč.
První zkušenost s dětskou rýmou a odsáváním většinou není nejpozitivnějšíí, ale nebojte se, brzy si osvojíte rutinní postupy, jak se rýmy co nejrychleji a nejpohodověji zbavit.
Více článků najdete na portálu mamci.cz