Roztroušená skleróza – obávaná choroba se projevuje nejčastěji mezi 20. a 40. rokem. Spíše jsou k ní náchylnější ženy. Řadí se mezi chronické, autoimunitní, zánětlivé onemocnění. Postižen je mozek a mícha, ale napadá i zrakový nerv. Imunitní systém člověka napadá vlastní tkáně a to se projevuje různými neurologickými obtížemi. Přibližně po 15 letech trvání nemoci se stav zhoršuje a lidé začnou mít výraznější problémy. Příčina není zcela úplně známa, ale může se na ní podílet životní prostředí nebo genetika.
Příznaky
- únava
- horší ovladatelnost těla
- zhoršení zraku
- zhoršení citlivosti na kůži trupu a končetin
- závratě, třes
- inkontinence
- brnění, mravenčení
- potíže s mluvou
- vidění dvojmo
- při předklonu hlavy pocit elektrických výbojů na páteři
- zhoršení soustředění a paměti
Průběh nemoci je velice individuální, někoho upoutá na invalidní vozík, jiný má jen mírné příznaky.
Diagnostika
Využívá se magnetická rezonance, někdy může být doplněna lumbální punkcí.
Léčba
V současné době není nemoc vyléčitelná. Zmírňují se pouze její příznaky, aby se zkvalitnil život nemocného. Používají se kortikoidy, imunosupresiva, vitamíny, bylinky. Pokud má nemoc rychlejší průběh nebo dojde ke zhoršení, podávají se i infuze. V současnosti jsou slibnou léčbou interferony. Léčebné konopí velice dobře působí na bolesti, odstraňuje křeče, uvolňuje svaly, napomáhá při zácpě a potížích psychického rázu, zvyšuje chuť k jídlu.
Není ale vše ztraceno, důležitý je přístup nemocného. Aktivní a pozitivní postoj je nutností. Hlavně vše nevzdat a cvičit, hýbat se. Včasná diagnostika a správný přístup nemocného může být klíčový a nemoc v takovém případě nemusí tak radikálně zasahovat do běžného života. S roztroušenou sklerózou se dá žít i pracovat.
Více článků najdete na portálu mamci.cz