Patní ostruhy cítíte na každém kroku už od probuzení. Nepříjemné bodavé bolesti se jen tak nezbavíte, doprovází vás všude. Nenechá vás vydechnout. Ostruha není výsadou pouze starších lidí, ale už i třicátníci s ní mají své zkušenosti.
Pokud vás trápí všechny tyto příznaky, vyrostl vám na patní kosti malý výběžek, který stojí za vašimi potížemi. Pro diagnózu ale musíte za lékařem, který na základě RTG vyšetření stanoví, zda jsou vaše obtíže skutečně od ostruhy.
Co stojí za vznikem ostruhy?
Může to být nošení nevhodné obuvi, zejména boty na podpatku. Dále nadváha, genetické predispozice. Za vznikem ostruhy však může stát i úraz, propadlá klenba nebo revmatické onemocnění.
Ve skutečnosti je ostruha zvápenatělý šlachovitý výběžek, kdy se do šlachy usazují vápenité soli, které stojí i za bolestí.
Můžete vyzkoušet bylinky a babské rady, ale ty nemusí fungovat nebo jen částečně. Většinou lékař předepíše protizánětlivé masti, fyzikální terapii – laser, ultrazvuk nebo elektroléčbu. Speciální vložky (podpatěnky) do bot odlehčí patě.
Pokud vás bolest opravdu trápí a předešlá léčba nezabrala, lékař může přistoupit k injekci s kortikoidy, ta se ale nemůže aplikovat příliš často. Pomoci může i rázová vlna.
Poslední možnou variantou je operace, kdy se výrůstky operačně odstraní. Je zde ale delší rekonvalescence.
Co můžete udělat pro prevenci? Vyvarujte se celodennímu nošení vysokých podpatků. Během dne nechte nohy odpočinout a promasírujte si plosky. Nepřetěžujte klouby nošením těžkých břemen. Dopřejte jim každodenní péči, nohy promasírujte a namažte. Protáhněte prsty.
Více článků najdete na portálu mamci.cz