CRP je C-reaktivní protein. Během zánětu jsou stimulována játra a ty produkují proteiny akutního fáze zánětu, k nim patří i CRP. Jeho funkcí je navázat se na povrch bakteriálních buněk, tím je označit, aby je imunitní systém rozeznal a mohl odstranit.
Možnost měřit CRP má už mnoho lékařů ve své ordinaci. V poslední době byla antibiotika nadužívána, proto díky tomuto přístroji se lékař může rozhodnout, zda nasadit antibiotika či ne. Antibiotika se předepisují v případě bakteriální infekce. Na virové infekce jsou zcela zbytečná.
Výše hladiny CRP
Pokud je hladina CRP vyšší než předepsaná mez, jedná se o bakteriální infekci a je na místě začít s léčbou antibiotiky. Testování je jednoduché, odebere se kapka krve z prstu do pipety, vloží se do přístroje, kde se spojí s čidlem a během chvíle přístroj ukáže hodnotu.
Hodnoty se z různých zdrojů liší, ale většinou do 6-8 jednotek nic nesvědčí pro bakteriální zánět. Hodnoty zhruba 10-30 (35-40) jednotek jsou nejednoznačné a nelze s určitostí potvrdit bakteriální infekci. U hodnot nad 40 jednotek už se lékaři přiklání k antibiotikům.
Hodnoty CRP mohou dosáhnout až 200-300 jednotek, což už značí těžké bakteriální infekce. V některých případech může být CRP zvýšené, aniž by probíhala bakteriální infekce, například v těhotenství, při hormonálních nerovnováze, při striktní dietě a podvýživě, v těhotenství.
CRP se odebírá klasicky ze žíly, u lékaře v ordinaci z prstu nebo lze koupit domácí sadu v lékárně.
Více článků najdete na portálu mamci.cz