6.nemoc je nemoc s poměrně lehkým průběhem, ale zejména v začátcích může rodiče pěkně vyděsit. Jedná se o virové onemocnění, které se přenáší vzduchem prostřednictvím kapének. 6. nemoc, neboli kojenecké spalničky, za svůj život prodělá až 90 % populace a obvykle proti nim dospělí již mají vytvořené protilátky. Přesto je nemoc vysoce nakažlivá, a proto je vhodné své dítě izolovat od okolního prostředí a zamezit styku s jinými dětmi. Inkubační doba tohoto onemocnění je obvykle 14dní. Jakým způsobem se 6. nemoc projevuje?
V počátcích nemoci u dětí dojde k rychlému zvýšení teploty, která se může vyšplhat až na 40 stupňů. Charakteristické pro ně přitom je, že navzdory vysoké teplotě se jejich chování zpravidla nijak nezmění. Hrají si jako obvykle, mají chuť k jídlu a celkově působí „zdravým dojmem“. Teploty samovolně odezní zhruba po 3-4 dnech. Jen ve výjimečnějších případech může být nemoc doprovázená také druhotnými příznaky, jako je zduření uzlin, slabost, kašel ,nebo rýma.
Po ustoupení vysokých teplot obvykle se obvykle na těle vašeho dítěte objeví vyrážka v podobě růžovočervených skvrnek, které nemají ostré ohraničení. Ta většinou pokrývá celé tělo, především pak krk, obličej a ramena. Vyrážka zpravidla nesvědí a zmizí zhruba za 3-5 dnů. Typické je, že v chladnějším prostředí obvykle téměř vymizí, a v teplém se naopak zase objeví. Ani v tomto případě obvykle nezaregistrujete změnu v chování dítěte. Jakým způsobem se s 6. nemocí vypořádat?
Kojenecké spalničky není potřeba žádným způsobem léčit, příznaky této nemoci samy po několika dnech vymizí. Někteří rodiče se dožadují vypsání antibiotik, která však rozhodně nejsou potřebná. Při objevení vyrážky si pak její přítomnost často chybně vykládají jako alergickou reakci na antibiotika.
Více článků najdete na portálu mamci.cz