Vánoční stromeček: Letos začala sezóna vánočních stromků brzy. Leckde se na ně stojí fronty už od prvního dne, kdy se prodejní místa otevřela. Svůj podíl na tom má zcela jistě nejistota, která tu v současná době panuje. Chceme mít jistotu, že se na Vánoce zásobíme vším potřebným, ať už se „ti nahoře“ rozhodnou udělat cokoliv.
Není tedy divu, že obchodníci leckde hlásí v nejoblíbenějších kategoriích téměř vyprodáno. Takže pokud chcete exkluzivní kavkazskou jedli, stříbřitý smrk nebo jinou exotiku, raději si pospěšte. Tradiční české borovičky, smrčky nebo jedličky z českých lesů naštěstí tak panické nákupy nezažívají, ale i tak budou ty nejkrásnější nejspíš brzy pryč.
Co si počít se stromkem, který si přineseme domů na začátku prosince
Otázka je jasná, i když tak trochu Nerudovská: kam s ním? Pokud možno ho nechte v chladu – nejlépe na terase nebo balkóně. Pokud to nejde jinak, postačí stromku i chodba před bytem, ovšem už jen tak tak. Nejde-li to jinak, uložte ho raději do sklepa, těch pár dní tam vydrží.
Světlo k životu těch pár dní potřebovat nebude, něco jiného však ano – vodu. Pokud mu nedovolíte, aby se napil, rychle vám v teple obývacího pokoje opadá.
Jak vánoční stromek zásobit potřebnou vláhou
Jakmile ho přinesete domů, seřízněte ho. To je první důležitá podmínka. Dřevo se totiž zalije smolou a všechny kanálky se ucpou. Tekutina pak nemá kudy prosakovat do tkání. Takže pilku do ruky a pořádně se do toho opřete.
Ovšem nezapomeňte, že jehličnany přijímají většinu vody prostřednictvím pletiv, která najdete pod kůrou. Voda ve stojanu či kyblíku by tak vždy měla dosahovat alespoň nad tuto hranici. Jinak bude stromek pít málo nebo dokonce vůbec ne. Zásoby vody také pravidelně kontrolujte. I jeden den přeschnutí může znamenat katastrofu, zvlášť když se vám povede stromek svou pravidelnou péčí „rozpít.“
Pomoci vám může i rosení
Jehličnaté stromky mají tu výhodu, že část potřebných tekutin jsou schopny nasát i jehličím. Využijte toho a připravte si k ruce 2-3 x týdně rozprašovač. Budou vám vděčné a brzy uvidíte, jak krásně zezelenají. Budou vypadat jako čerstvě uříznuté a ne jako zboží, které leží na skladě už přes měsíc ( i když je to pravda).
Zhodnoťte také to, jak moc své bydlení vytápíte. A podle toho stromek přesuňte do místnosti. Někomu nevadí ani 14 dní před Vánoci, ovšem milovníci tropů by o tomtéž měli uvažovat nejdříve týden před Štědrým dnem.
A pak už je všechno vlastně snadné. A co vám ještě můžeme poradit? Nepřehánějte to s jeho výzdobou. Zejména tenké konce větviček jsou náchylné k nejrůznějším poškozením. Snadno se nalomí a právě z nich pak jehličky nejvíce opadávají. A to by byla škoda.
Více článků najdete na portálu mamci.cz