Myslíte si, že první tři měsíce těhotenství je prostě nutné zvracet, a pak se vše vrátí do normálu? Není tomu tak. Ne všechny ženy zvracejí a kromě toho: zvracení chrání plod před nevhodnými potravinami. Pojďme si to rozebrat blíže.
Proč ženy v rané fázi těhotenství zvracejí
Zvracení je způsobeno mnoha faktory. Jednak se tělo chrání proti škodlivým jídlům, která by mohla ublížit dítěti. Vyhněte se tedy preventivně uzeninám, grilovaným jídlům, přesoleným jídlům, velmi kořeněným jídlům, uměle dokyselovaným jídlům, sladkostem, ale i tropickému ovoci.
Druhou proměnnou je výška ženy: ženy vysoké se ráno po probuzení zvedají do větší výšky, a tak mají tendenci mít nevolnosti. Pomůže, když se zvedáte pomalu, např. se nejdřív posadíte na posteli a pak pomalu vstanete.
Pálení žáhy
Někdy to nedojde až ke zvracení, ale trápí vás pálení žáhy, a to zase zejména večer. To je způsobeno přemírou sladkých potravin, které způsobují překyselení organismu. Vyhněte se sladkostem, dortům, čokoládě, cukru (i hnědému), dokonce i medu, přemíře ovoce na večer, zejména tropického, nebo džusům. Proti pálení žáhy pomůže bylinkový čaj, zelený čaj nebo zelenina k večeři.
Další potraviny, které pomáhají
Proti zvracení a pálení žáhy můžete také sáhnout po mandlích, kefíru, bílém jogurtu, kukuřici, mrkvi, červené řepě, celeru, zeleninových šťávách (mrkev, červená řepa, celer).
Z čajů jsou vhodné: zelený čaj, zázvorový čaj, čaj z aloisie, rooibos, čaj z krup.
Aromaterapie
Pokud máte rády aromaterapii a nevadí vám tyto vůně ani v těhotenství, můžete zkusit nakapat do aromalampy pár kapek mátového, levandulového, vavřínového nebo citronového oleje.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.maminka.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009
Více článků najdete na portálu mamci.cz