Páry, které spolu prožijí 40, 50, 60 a více let jsou stále větší vzácností. Každý z nich má svůj tajný recept na spokojené soužití. Něco, co zafungovalo právě jim a „způsobilo“, že jsou spolu i po dlouhých letech stále šťastní. Kromě lásky, jejíž podoba se v čase mění, komunikace, důvěry a společného smíchu se v jejich příbězích objevuje více či méně skrytá jedna zásadní ingredience. Která to je?

Vývoj povahy kompatibilním směrem

Povaha každého z nás se v čase vyvíjí. Něco máme vrozené, něco takřka nezrušitelně osvojené a část z nás se stále utváří. S přibývajícími životními zkušenostmi, zážitky a konfrontacemi s realitou se posouváme stále vpřed. Tyto krůčky jsou drobné, takřka neviditelné. Přesto jsou zásadní. Pro dlouhodobě šťastné manželství je nezbytně důležité, aby byl vývoj našich povah symbiotický.

Někdy se samozřejmě stane, že se pár navzájem odcizí. Pokud k tomu dojde, za určitých okolností je stále možný návrat zpět. Nabere-li však vývoj povah rozbíhavý charakter, zpáteční cesta je o to méně snadná a někdy i nemožná.

Čeho si šťastné páry na svých polovičkách váží?

V médiích se sem tam objeví zhodnocení dlouhodobého manželství páry, které jsou šťastně svoji již desítky let. V jejich příbězích většinou zaznívá totéž: přátelství, pochopení, důvěra a společný smích. Sexuální otázka, i když je na začátku každého vztahu důležitá, přechází s přibývajícím věkem do ústraní. Místo vášnivých nocí se stává čím dál důležitější prostá blízkost druhého člověka, kterému je s vámi zkrátka nejlépe.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno