Rovnátka máme spojené většinou s dětským věkem. Bojovat za pěkný úsměv však můžeme i v dospělosti. Dávno jsou pryč doby, kdy se za rovnátka jejich nositelé styděli. V současnosti se stávají i módním trendem. Náprava křivých zubů dospělých se zásadně neliší od rovnání dětských zubů. Jen celý proces trvá déle. Dětský organismus se pořád vyvíjí, což je při korekci výhoda. Na nápravu však není nikdy pozdě. Jaké existují typy rovnátek?
Ne všechny typy rovnátek jsou vhodné na všechny ortodontické vady. Rovnátka můžeme rozdělit na fixní a snímací.
Snímací rovnátka
Mají nižší cenu, ale hodí se spíše na malé ortodontické vady. Používají se také na udržení poloh zubů, které už byly srovnány jiným typem léčby.
Fixní rovnátka
Nejpoužívanější typ, kovové zámky se lepí na vnější stranu zubů. Do nich je gumičkou upevněn drát, který rovná zuby do požadované polohy, hodí se pro většinu ortodontických vad. Jejich výhodou je nižší cena, která je však vykoupena častějšími návštěvami zubaře a pro pacienta nejsou za každých okolností pohodlná.
Damon rovnátka
Novější typ rovnátek. Lepí se také na vnější stranu zubu. Nepotřebují však gumičku, mají vlastní aparát, který drží ortodontický drátek v kovovém zámečku. Výhodou jsou méně časté návštěvy zubaře, než u klasických, kratší léčba, přirozenější kontura rtů a obličeje.
Vyrábí se i ve variantě Damon clear, keramické zámečky, které výrazně snižují viditelnost. Za estetické hledisko si připlatíte, stojí okolo čtyřiceti tisíc jedna čelist.
Lingvální rovnátka
Lepí se z vnitřní strany zubů. Je to velice estetická záležitost, jelikož se zámečky lepí tak, že nejsou vidět. Nevýhodou je vysoká cena, stojí okolo sto tisíc a mohou způsobovat problémy s řečí a odřený jazyk.
Neviditelná rovnátka Invisaling
Jedná se o další typ rovnátek, která nejsou vidět. Zámečky a drátek jsou nahrazeny průhlednou fólií, která však plní stejnou funkci jako klasická rovnátka. Fólie se musí pravidelně měnit a nehodí se pro všechny typy ortodontických vad. Jsou vyrobeny na míru. Cena je také velmi vysoká, může se pohybovat okolo čtyřiceti tisíc na jednu čelist.
Ať už máte jakýkoliv typ rovnátek, budete se muset smířit s jistými opatřeními. Tvrdší věci jako jablko, mrkev krájejte na menší kousky a na tvrdá jídla, do kterých se zakousnete, rovnou zapomeňte, mohli byste si rovnátka poničit. Dále je nutné provádět důkladnou hygienu. Existují speciální ortodontické kartáčky, které zajistí důkladné vyčištění zubů i v hůře dostupných místech rovnátek. Je nutné nejen odstranit zbytky jídla, ale i plak. O vhodných pomůckách a postupu čištění se poraďte se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou.
Více článků najdete na portálu mamci.cz