Ač mnozí z nás nedoufali, že se letos k moři podívají, opak se stal pravdou. Opatření nejsou tak přísná, Evropa otevírá své hranice a nic nebrání tomu, vydat se k našemu milovanému moři do Chorvatska.

Dokonce už začínají létat i letadla a v nabídce je i každý den vlak. Takže máme na vybranou. Můžeme jet autem, vlakem či letadlem.

Tentokrát se i s dětmi vydáme trochu na jih, do Dalmácie. Přece jen je tam malinko tepleji, ovšem zase najedeme trochu víc kilometrů, teda pokud zvolíme auto.

Tentokrát volíme ubytování v Biogradu na moru.

Pokud se vydáme na cestu autem s dětmi, bude asi výhodnější vyjet navečer z Čech, abychom přes noc doputovali do cíle naší cesty. Děti budou v autě pospávat a cesta jim tak rychleji uteče.

Biograd je přímořské město, necelých 30 km jižně od Zadaru, takže asi 1000 km z Prahy. Nachází se na poloostrově a v jeho okolí najdeme různé zajímavé lokality na výlety.

Přímo u Biogradu se nedávno otevřel rodinný Fun Park Mirnovec se spoustou atrakcí jak pro děti, tak pro dospělé. Všichni se tady pobaví. Je to největší zábavní park v Chorvatsku. Rozkládá se na ploše 5 hektarů. Park má na 25 atrakcí, které jsou rozděleny tématicky na 3 okruhy. Samozřejmě tady nechybí ani restaurace a bary s občerstvením pro hladové a žíznivé turisty. Takže svačinu s sebou nosit nemusíte.

O vše je postaráno. Jen si nezapomeňte peněženky.

Pro sportovně založené turisty jsou tady tenisové kurty, hřiště na plážový volejbal a třeba minigolf. Samozřejmostí u moře jsou půjčovny šlapadel, vodní koblihy, trampolíny a různé jiné vodní atrakce, včetně tobogánu. A kdo si s sebou vezme kola, je tady vybudovaná slušná síť cyklostezek.

A když už cyklostezky, tak jedna asi 40 km dlouhá je kolem Vranského jezera. Vranské jezero je přírodní ornitologická rezervace. A pokud nepojedete na kole, můžete si tady pronajmout terénní džíp i s průvodcem.

Pláže jsou jako obvykle v Chorvatsku oblázkové a v Biogradu je krásná promenáda podél moře. Odtud jsou velmi pěkné výhledy na protilehlý ostrov Pašman, kam si můžete udělat výlet trajektem. Není to daleko, plavba trvá asi 20 minut. A jsou tam pěkné písečné pláže.

Pokud se budete chtít vydat malinko dál, na celodenní výlet lodí, doporučujeme výlet na ostrovy Kornati. V ceně plavebního lístku budete mít pití na lodi a oběd. Cestou vám kapitán zastaví i na vykoupání v moři.

Dalším krásným výletním místem je Národní park Krka. A je skoro povinností se tady zastavit. Ale to budete muset trochu popojet autem. Nejlepší je vydat se na tento výlet brzo ráno, když ještě není slunce nahoře a příliš nepálí.

Auto necháte na odstavném parkovišti a po zakoupení vstupenky do parku vás autobus dopraví přímo k parku, kde už budete pomocí navigačních cedulí mířit krásnou přírodou a chládkem mezi stromy, k nádherným Skradinským vodopádům, pod kterými je možnost se i vykoupat. Takže rozhodně si nezapomeňte vzít s sebou plavky. Pozor, jsou tady veliké balvany, ale je zde mělko. Přímo pod vodopády se nesmí, protože by to bylo nebezpečné. Ale i tak je voda velmi teplá a příjemná. A kdo by nevyužil krásného osvěžení v horkém letním dni.

Výlet si můžete prodloužit plavbou lodí proti proudu řeky Krka až k Visovackému jezeru. Loď zastaví u malého ostrůvku Visovac, kde si budete moci prohlédnout krásný park a na něm františkánský klášter a jeho knihovnu.

Jestli máte rádi historii, doporučujeme navštívit krásné starobylé město Šibenik. Z jeho hradeb jsou překrásné výhledy na moře. Šibenik je město plné kostelů a pevností. V centru města můžete s dětmi obdivovat ryby,obojživelníky a plazy v akváriu teráriu.

Ale i přímo v Biogradu si užijete spoustu zábavy. Vždy začátkem srpna začíná letní turistická slavnost zvaná Biogradská noc. Je to velká přehlídka hudby, tance a gastronomie. Budou vás bavit různé folklórní skupiny a ochutnáte spoustu dobrého jídla a pití. A vyvrcholením toho všeho bude i ohňostroj.

No a letní program vždy v pátek doplňují tzv.feštice, což jsou slavnosti s módními přehlídkami, karnevalem a hrami.

A je toho samozřejmě ještě mnohem víc. Tak neváhejte a přijeďte. Bílé město – Biograd na vás čeká s otevřenou náručí a co se týká ubytování tak přímo od majitelů apartmánů najdete na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz

—————Komerční článek—————-

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno