Zvláště v situacích, kdy něco trápí naše nejmenší, se můžeme cítit bezradní a rádi bychom naše ratolesti přiměli ke spolupráci tak, aby nám to vyhovovalo. Pokud dítě trápí zácpa, obvykle znáte klasické rady, jak vše řešit…. Copak vám ale malý nezbeda sní nebo vypije přesně to, co si myslíte, že by mu mohlo pomoci? Co vše je možné v takové situaci vyzkoušet?
Nejen více dní bez stolice
Kdy vlastně lze hovořit o tom, že dítě trpí zácpou? U plně kojených dětí se nevnímá jako nijak problematické, pokud se stolice nevyloučí i několik dní. Mateřské mléko je velmi dobře stravitelné a můžete tedy po dlouhou dobu měnit pouze počůrané plenky, aniž by se dělo cokoliv patologického.
Jiná je pak již situace u dětí, které konzumují běžnou stravu. Nejčastěji u nich dochází k vyloučení stolice jedenkrát za 24 hodin, ale není to nutným pravidlem. O zácpě se nejčastěji hovoří, pokud si dítě nedojde na stolici déle než 72 hodin a zároveň se u něj vyskytují další obtíže. Nelze stanovení zácpy redukovat pouze na počet hodin, kdy nedošlo k vyprázdnění.
Některé děti mohou totiž chodit na stolici pravidelně pouze jedenkrát za tři dny a nečiní jim to žádné obtíže. Pokud se však jedná o zácpu, dítěte trápí další nepříjemnosti. Mezi ně patří pocity plnosti v břiše, nebo bolest při vyprazdňování. Když zácpa trvá delší dobu, může se u dítěte přidat i zvracení, bledost, pocity na omdlení. Dítě může být bez nálady, nemá chuť věnovat se ani svým oblíbeným činnostem. Ve vážných případech dochází i k tomu, že dítě má zašpiněné spodní prádlo. To se stává, pokud je stolice velmi tuhá, a kolem ní se řitním otvorem dostává ven pouze řídký obsah.
Stresové situace
Pokud se u dítěte zácpa objevuje často, dostává se do začarovaného kruhu. Při vyprazdňování může kvůli tuhé konzistenci stolice zažívat bolest a snaží se následně další stolici oddálit, což celou situaci dále komplikuje.
Na stavu dítěte se může v mnohém odrazit i stres, který zažívá. Pokud doma není něco v pořádku, rodiče jsou nervózní a atmosféra je napjatá, dítě k tomu může být velmi citlivé. Je tedy na místě tuto nepohodu řešit, aby nedocházelo ke vzniku zbytečných traumat.
Dodržování pitného režimu
Častým problémem u dětí je, že během dne málo pijí. Zkuste dítě namotivovat zakoupením různých lahviček s obrázky. Pití mějte vždy při ruce. Zvláště kojenci preferují teplé pití, může se tedy vyplatit jej jim vždy trochu ohřát. Zároveň jděte příkladem a před dítětem pravidelně pijte. Nalákat mohou i pestrobarevná brčka nebo různé sportovní láhve, ze kterých se pije trochu jinak. Při zácpě se k pití hodí zeleninové nebo ovocné šťávy. Vyzkoušet můžete i naředěnou dětskou přesnídávku. Tekutiny do dítěte vpravujte ve větším množství i během jídla – třeba díky polévkám.
Stravovací návyky
Vznik zácpy podporuje např. světlé pečivo, sladkosti a čokoláda. Pokud k tomuto má tedy dítě sklony, snažte se tyto potraviny zařazovat do jídelníčku opravdu výjimečně. Naopak dejte přednost čerstvému ovoci, zelenině, tmavému pečivu, nebo vločkám. Dítě bude přijímat více vlákniny, která zajistí změkčení stolice a její rychlejší posun trávicím traktem. Osvědčuje se i pravidelné podávání kompotů nebo švestkových povidel, jejichž konzumaci se děti obvykle nebrání.
Léky až v poslední řadě
Je dobré, pokud se budete situaci snažit řešit nejprve jinými prostředky, než sáhnete po lékárenských preparátech. Ty sice zácpu vyřeší rychle, avšak mohou být návykové. Lze je tak využít v opravdu ojedinělých situacích, ale ne je používat pravidelně.
Pokud se u dítěte zácpa opakuje a nevíte si rady, jak ze začarovaného kruhu ven, obraťte se na pediatra dítěte. Ten vám může dát další doporučení, případně vás odkázat na lékaře, který vám poradí více. Vždy postupujte při řešení této problematiky k dítěti velmi citlivě. Jakmile by začalo vše brát jako velký stres, nebo něco způsobeného svou vinou, velmi obtížně byste se pak společně dopracovávali k nějakému řešení.
Více článků najdete na portálu mamci.cz