Zhruba polovina dětí ve věku kolem 4 let špatně snáší dlouhodobější odloučení od rodičů, zejména pak návštěvu mateřské školky. Pláč, křik i hysterický záchvat – se všemi těmito projevy nespokojenosti se můžete setkat. Přestože vás pravděpodobně okolí uklidňuje, že to přejde, vy si kladete otázku kdy. To je však velice individuální. Zatímco u některých dětí mohou tyto příznaky odeznít po několika týdnech, další s návštěvou školky mohou mít problém i měsíce. Jak takovou situaci můžete vy jako rodič řešit?
1. Nikdy mateřskou školkou nevyhrožujte
Snad nejhorší, co můžete udělat je, že před nástupem do mateřské školky budete svou ratolest zastrašovat. Například tím, že ve školce ho „naučí vhodnému chování“. Nevyvolávejte v něm umělým způsobem paniku a v případě, že bude hysterické, nesnažte se ho před učitelkou ještě více „shodit“. Pokud by došlo ke konfliktu, do kterého by zasahovala i učitelka, rozhodně jí nestavte do pozice „té zlé“. Pokuste se své dítě co nejvíce podpořit, aby mělo mateřskou školku již od začátku spojenou s příjemnými zážitky. Sem tam se navíc můžete optat učitelky, jak vaše ratolest svůj pobyt ve školce zvládá.
2. Mluvte s dítětem o jeho pocitech
Pokud nevíte, z jakého důvodu vaše dítě školku zavrhuje pokuste si s ním promluvit a prodiskutovat možné důvody jeho ranních „scén“. Zjistěte, s čím, nebo kým konkrétně má problém a pokuste se společně najít vhodné řešení. V žádném případě jeho trápení nezesměšňujte a zkuste mu naopak porozumět.
3. Inspirujte ho
Další možností je také inspirace ratolesti různými příběhy, které jste například vy sama ve školce zažívala. Pokuste se dětem ukázat pozitivní stránku spojenou s docházením do školky, jako je zábava nebo přátelé.
Více článků najdete na portálu mamci.cz